دوشنبه , ۴ بهمن ۱۴۰۰
آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه / اصفهان / “مثلث برمودا” یا “کویر بی بازگشت” ایران کجاست؟
“مثلث برمودا” یا “کویر بی بازگشت” ایران کجاست؟

“مثلث برمودا” یا “کویر بی بازگشت” ایران کجاست؟

نواندیش: تنها به فاصله چند ساعت  از تهران، جایی است که هیچ کلمه ای برای توصیف زیبایی های آن وجود ندارد. زیبایی فریبنده ریگ جن  واقع در بیابان مرکزی ایران می تواند شما را با حضور زندگی بسیار جالب در مکان ظاهری مرده شگفت زده کند.
به گزارش نواندیش، ریگ جن یا منطقه معروف به مثلث برمودا  یک منطقه وسیع از تپه های ماسه ای در وسط دشت کویر، کویر مرکزی ایران در منطقه مرزی استان های سمنان و اصفهان است.
شهرت این منطقه به قدری است که بزرگترین گردشگران و کاوشگران کنجکاو جهان نیز علاقمند به گردش در این منطقه مرموز و پهناور هستند در ادامه روایتی از سفر یکی از گردشگران اروپایی به این مکان مرموز و ناشناخته ایران می آوریم.
شرق ایران تحت تاثیر دو بیابان بزرگ قرار دارد. در وسط یکی از آنها به نام دشت کویر یک مکان وسیع و مرموزی است که توسط تپه های شنی عظیم تحت سلطه قرار دارد. این مکان ریگ جن نام دارد که به خاطر رازهای عجیب پشت آن به مثلث برمودا ایران نیز معروف است.
این کویر جایی نیست که به آن به تنهایی بروید. در وسط این کویر هیچ اثری از زندگی دیده نمی شود و اگر در آن گم شوید احتمال زنده ماندنتان تقریبا صفر است. بنابراین من با گروهی از بچه های راه بلد راهی این سرزمین مرموز شدم.
پس از رانندگی تمام روز وارد ابتدای کویر شدیم و بچه ها گفتند که باید همین جا زیر نورماه کمپ بزنیم اگرچه من خیلی علاقمند بودم که جلوتر بروم تا از اسرار این منطقه پرده بردارم اما این کار به نظر غیر ممکن می رسد و از همین جا نیز می شد زیبایی های بی نظیر این منطقه را حس کرد.
 ما در مقابل یک تپه عظیم شنی کمپ زدیم، تپه ای که به نظرم در جهان بزرگترین بود. باد ماسه ها را این سو و آن سو می برد و اشکال بی نظیری می ساخت در شب هم ستاره ها و نور ماه آرامش و در عین حال احساس ترس عجیبی را بر ما حاکم کرد.
این بخشی از روایت یک گردشگر اروپایی بود اما به راستی چرا به این مکان مثلث برمودا می گویند و راز ترسناک نهفته در دل آن چیست؟
در جستجوی علل به‌ وجود آمدن تصورات ذهنی و تجربه‌های هولناک در این کویر هستیم. و اینکه چرا نام این کویر ریگ جن است.حاشیه‌نشینان، ریگ جن را محل زندگی شیاطین و جنیان می‌دانستند که هر انسانی پای در آن نهد گرفتار خشم و غضب آنان شده، جان سالم به در‌نمی‌برد. آن‌ها حرکت تپه‌های ماسه‌ای و تغییر شکل آن‌ها را به دلیل وجود قدرت‌های شیطانی در این منطقه می‌دانستند.
 از افسانه تا واقعیت
 بنا بر اعتقاد سکنه بومی ساکن در حاشیه اکثر مناطق کویری ایران، ماسه‌زارها محل ملاقات با ارواح خبیثه و شیاطین است. در این رابطه قابل‌ذکر است که در شاهنامه، مجموعه بزرگ ادبیات حماسی ما، از برخورد با ارواح خبیثه در بیابان سخن رفته است. این خصلت فقط مختص به ایرانیان نیست. مارکوپولو جهانگرد ونیزی در شرح سفر خود از بیابان‌های ایران بارها در این‌ باره سخن گفته است. سون هدین در روایت سفرش در حاشیه ریگ جن نقل می‌کند هنگامی‌ که کمی از کاروان فاصله می‌گیرد و دیگر صدای طنین زنگ شترها را نمی‌شنود از دور قافله کوچکی را می‌بیند که دو مرد با سیمایی عجیب از کنار او گذر می‌کنند و برای او دستی تکان می‌دهند. فردای آن روز چون از سایر همراهان از مقصد سفر این دو می‌پرسد اجماعا منکر دیدن قافله‌ای در آن منطقه می‌شوند و یادآوری می‌کنند اگر قافله‌ای بود قطعاً سگ‌ها واکنش نشان می‌دادند.
 کوچک‌ترین طنین صدا در فضای کویر که عموماً بسیار آرام است، می‌تواند بسیار پرقدرت به گوش برسد. هنگامی‌که سنگ‌ها در اثر اختلاف دمای شدید متلاشی می‌شوند (گریه سنگ) و هنگامی‌ که توفان در حفره‌ای که در اثر هوازدگی شیمیایی ایجادشده می‌پیچد و یا زمانی که حرکت باد از روی شیب‌های ماسه‌ای باعث فروریختن ماسه‌ها می‌شود، همه این موارد باعث ایجاد اصوات نامتعارف که در بعضی موارد همراه با توهم است، خواهد شد.
تغییر شکل دائمی تپه‌های ماسه‌ای در هم فرورفته که تا بیکران گسترش‌ یافته و دریایی متلاطم و بی‌موج را به نمایش می‌گذارد، حتی بی‌باکترین افراد نیز در میان تپه‌های ماسه‌ای تهی و برهنه متناسب با زمان و مکان دچار حالت غریبی می‌شوند. نوعی وحشت از مکان و ترسی واقعی گریبان‌گیر سفر کننده است. او دائم در این فکر است که چگونه از سرزمینی که به آن نفوذ کرده رهایی یابد. در سکوت مطلق آنچه به گوش می‌رسد اثر قوی‌تری دارد. زیرا با اقامت طولانی در چنین سرزمینی و هشدارهایی که مسلماً از قبل به مسافر داده‌شده نه‌ فقط صداها آرام نمی‌گیرند بلکه رساتر هم به گوش می‌رسند. در ماسه‌زارها شب‌ هنگام، وقتی تمرکز و حواس بیشتر و قدرت گیرایی شدیدتر است، اصوات طنین عجیب و نامتعارفی دارند. چنین اصواتی تأثیری کاملاً اسرارآمیز به‌ جا می‌گذارد.
 به گفته اچ دبلیو بلو در منطقه مرزی ایران و افغانستان در شرق آبادی “دروه” یک منطقه ماسه‌ای وجود دارد که به خاطر اصواتی که از آنجا به گوش می‌رسد، نزد مردم مقدس است. اصواتی که حتی از فاصله یک و نیم کیلومتری شبیه به صدای مداوم طبل است. گزارش‌های مشابهی از سفرنامه‌نویسان در مناطق ماسه‌ای مختلف وجود دارد. بسیاری از اصوات شنیده‌ شده در مناطق ماسه‌ای عموماً در اثر خطای شنوایی انسان است که در اثر ریزش و غلتیدن ماسه‌های روان ایجاد می‌شود.
 در اکثر داستان‌های روایت‌شده پیرامون کویر و به‌ ویژه منطقه ریگ جن، اشباح همواره خواهان بدی و به دنبال نابودی انسان‌ها هستند که به قلمرو آن‌ها تجاوز کرده‌اند. هنگام روز وقتی شخصی از کاروان عقب می‌ماند و کاروان تپه‌های شنی را پشت سر می‌گذاشت، از دید پنهان می‌شد و شخص عقب‌افتاده ناگهان حس می‌کرد که نام او را صدا می‌کنند. آن‌ هم با صدایی آشنا که شبیه به صدای همسفران اوست. وی بدین‌ صورت از راه اصلی بیرون کشیده شده و نابود می‌گردد. گاه در نیمه‌شب صدای کاروانی را می‌شنوند و چون به سمت آن می‌روند و روز فرا می‌رسد، درمی‌یابند که راه را گم‌کرده‌اند. داستان‌های عجیب دیگری نیز در مورد ریگ جن بر سر زبان‌ها است. در منطقه آقابزرگی مارهای عظیمی وجود داشته که چون روح شیطان در آن‌ها دمیده شده با فرارسیدن شب با افروخته شدن آتش کاروانیان، به وجود آن‌ها پی برده و به آن‌ها حمله می‌کردند.
 با موضوعات تازه و نادرستی که همواره به داستان‌های غیرواقعی اضافه می‌شوند، کمبودی برای محفوظ ماندن تخیلات وجود ندارد. مناطقی که مردم حواشی هرگز به‌ تنهایی از آن‌ها عبور نمی‌کنند و همیشه به‌ صورت جمعی راه سفر در پیش می‌گیرند. شکی نیست که در عبور از مناطق کویری کمبودهای غیر قابل‌ اجتناب به سر زدن خطاهای عقلانی مؤثر، کمک می‌کنند. فقدان هرگونه آثار و حیات انسانی در منطقه‌ای وسیع، تأثیر بسیار زیادی به‌ جا می‌گذارد. در این موارد شخص چنان حساس می‌شود که وجود یک موجود بی‌اهمیت می‌تواند موجبات ترس و پریشانی او را به همراه داشته باشد. آلفونس گابریل، محقق و کویرنورد اتریشی روایت می‌کند در منطقه زنگی احمد در هنگام توقف کوتاهی در تپه‌های ماسه‌ای، وجود مگسی در میان کاروان باعث ایجاد ترس بسیار زیادی میان‌همراهان او می‌شود چنانکه آن‌ها مگس را شیطانی می‌دانستند که به شکل مگس در بین آنان ظاهرشده است. چنین اتفاقی در منطقه کویر مرکزی در هنگام برخورد با یک مارمولک کوچک نیز تکرار می‌شود. تأثیر محیط کویر روی انسان غالباً نتیجه‌ای متزلزل کننده دارد. باید یادآور شد چگونه مسافران باتجربه نیز به‌ دفعات در کویرهای فاقد راه مشخص گمراه شده‌اند و حتی دایره‌وار شروع به چرخ زدن کرده‌اند.

درباره‌ی admin

نظر دادن بسته است.