دوشنبه , ۴ بهمن ۱۴۰۰
آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه / اصفهان / لزوم اجماع برای نجات محور تاریخی چهارباغ عباسی اصفهان
لزوم اجماع برای نجات محور تاریخی چهارباغ عباسی اصفهان

لزوم اجماع برای نجات محور تاریخی چهارباغ عباسی اصفهان

مهدی مقدری در دوازدهمین  جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با ارائه بخش هایی از نطق خود را پیرامون نجات چهارباغ عباسی اظهار کرد: بیش از ۴۰۰ سال از عمر خیابان چهارباغ عباسی سپری شده است و اگرچه این گذر فرهنگی تا حقیقت و هویت خود فاصله بسیار دارد، اما رنگِ تعلق و نفوذ آن در دل مردم اصفهان، ایران و جهان، علاوه بر پتانسیل‌های عملکردی و معماری که هنوز در خود دارد می‌تواند کمکی باشد برای احیا و تجدید حیات این خیابان و به تبع آن دولت‌خانه صفوی و در نهایت ایجاد نشاط در حیات فرهنگی- گردشگری اصفهان.
وی با بیان اینکه با توجه به این موضوع توجه نمایندگان  شورای شهر و همچنین رسانه‌ها و شهروندان را به این موارد جلب می‌کنم، ادامه داد: این روزها، چهارباغ عباسی از هویت فرهنگی، هنری و گردشگری خود دور شده و با وجود آنچه تا نیم قرن گذشته بوده، تبدیل به محوری سرشار از آلودگی های بصری و فرسودگی شده است.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: امروز چهارباغ عباسی تنها، خیابانی با کاربری‌های تجاری است که به ارزان فروشی و عرضه محصولات درجه چندم و بی کیفیت می‌پردازند.
وی اضافه کرد: بخش قابل توجهی از مغازه‌ها به خصوص در طبقات دوم و سوم پاساژها و مجتمع‌های تجاری یا از فعالیت خالی گشته و یا تبدیل به انبارهای سوت‌وکور شده‌اند.
مقدری تاکید کرد: در مقابل، چهارباغ عباسی پر است از جواهراتی که گرچه گرد پیری و فرسودگی بر آنها نشسته، اما با اندکی توجه و یک گردگیری کوچک می‌توانند همچون گذشته بدرخشند.
وی ادامه داد: خانه‌های قدیمی و تاریخی که در شرق و غرب این خیابان وجود دارند و از نظرها پنهان مانده‌اند، سینما همایون و سینما ایران که این روزها در انتظار جانی دوباره‌اند، هتل جهان که نخستین هتل اصفهان بوده و متاسفانه روز به روز به تخریب کامل و تبدیل شدن به یک مجتمع تجاری دیگر نزدیک می‌شود.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اینها تنها نمونه‌هایی از عماراتی است که در چهارباغ عباسی می‌تواند احیا شوند و همچنین بدنه‌سازی شرقی چهارباغ عباسی که با وجود گذشت سه سال از افتتاح هنوز بخش بزرگی از آن با وجود قیمتی که معادل نیمی از قیمت تجاری‌های سمت مقابل است، خالی از فعالیت مانده، با همه کم و کاستی‌ها می‌تواند با نگاهی خلاق و کارآفرین جان بگیرد و به حیات خود ادامه دهد.
وی اظهار کرد: مطالعات انجام گرفته توسط معاونت برنامه‌ریزی و پژوهش شهرداری اصفهان نشان می‌دهد بیش از ٧۰ درصد از گردشگران اصفهان معتقدند این خیابان باید به کاربری‌های فرهنگی و هنری همچون سینما، تئاتر، سالن موسیقی و کنسرت، فروشگاه‌های صنایع دستی، گالری‌ها و کتاب فروشی‌ها اختصاص پیدا کند.
مقدری ادامه داد:  ٧٨ درصد از شهروندان، چهارباغ عباسی را خیابانی می‌دانند که می‌تواند مرکز عرضه صنایع دستی باشد و  ۶۵ درصد از شهروندان علاقه مند به مشاهده تئاتر خیابانی، موسیقی خیابانی، تعزیه، پرده‌خوانی و فعالیت‌های مشابه در چهارباغ هستند.
وی تصریح کرد: بیش از ٧۰ درصد شهروندان از پیاده‌راه شدن چهارباغ عباسی استقبال می‌کنند و ۶٣ درصد از کسبه معتقد هستند چهارباغ عباسی می‌تواند تبدیل به خیابانی شود که تمام ٢۴ ساعت شبانه‌روز زنده و پویاست.
عضو هیئت رییسه شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه٧۱ درصد از گردشگران اظهار کرده‌ چهارباغ عباسی باید نمادی از هویت و فرهنگ ایرانی باشد، افزود:  چهارباغ عباسی ستون فقرات اصفهان و شاهرگ دولت‌خانه صفوی است و دستیابی به گردشگری پایدار و جذب روزافزون گردشگران و همچنین تبدیل شدن اصفهان به قطب گردشگری کشور ممکن نیست مگر احیا کامل بافت دولت‌خانه صفوی و چهارباغ عباسی ورودی دولت‌خانه صفوی است.وی تاکید کرد: اینک که امید آن می‌رود عملیات کارگاهی مترو اصفهان بعد از سال‌ها از چهارباغ عباسی رخت بربندد، وقت آن رسیده تا شهرداری اصفهان با تمام توان به احیا هوشمندانه و تخصصی چهارباغ عباسی ورود پیدا کند و رنجی که در تمام این سال‌ها بر این خیابانِ یادمانی روا شده است را جبران نماید.
مقدری بیان کرد: به این منظور پیش از هرچیز باید طرح راهبردی برای چارچوب طراحی شهری این خیابان تدوین شود تا نقشهِ راه را برای آینده چهارباغ عباسی روشن کند و ساختار فضایی چهارباغ عباسی را با توجه به همه ضعف‌ها، قوت‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها شکل بدهد.
مقدری گفت: بلافاصله بعد از آن باید مرز و محدوده چهارباغ عباسی مشخص و امکان تشکیل مدیریت یک‌پارچه این منطقه به وجود بیاید و همچنین بتوان مصوبات و قوانین مختص این محور یادمانی تدوین کرد.
وی اظهار کرد: چهارباغ عباسی می‌تواند تجربه‌ای نو برای شهر اصفهان باشد، تجربه‌ای از مدیریت یک‌پارچه، حکمروایی خوب شهری، خروج از طرح‌های منسوخ شده جامع و تفصیلی، رویکردی عملگرا و هوشمندانه. همکاری. همدلی و هم افزایی است.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در پایان، همه نمایندگان شورای اسلامی شهر اصفهان، شهرداری‌های مناطق یک و سه و همچنین همه معاونت‌ها، سازمان‌ها و افراد ذی‌ربط را به میثاقی برای احیای چهارباغ عباسی دعوت می‌کنم تا شاید برای نخستین بار از شروع به کار شوراهای اسلامی در شهر اصفهان، اجماعی را شاهد باشیم که بتواند این دوره را به عنوان دوره‌ای که ناجی چهارباغ عباسی بود در تاریخ ثبت کند.

درباره‌ی admin

نظر دادن بسته است.