دوشنبه , ۴ بهمن ۱۴۰۰
آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه / گزیده مقالات

بایگانی دسته بندی ها : گزیده مقالات

اشتراک به خبردهی
 • جهان روستاییِ مردمان شهری

  جهان روستاییِ مردمان شهری

  روستا دیگر به آن معنایی که در عصر کشاورزی بود، در جهان وجود ندارد و در ایران هم آرام آرام در حال ورا...

 • بررسي نقش شهرداري ها در تحقق حقوق شهروندي

  بررسي نقش شهرداري ها در تحقق حقوق شهروندي

  خبرگزاري ايمنا: حقوق شهروندي نياز اصلي جامعه ي امروزي ايران است واين حقوق مجموعه اي از امتيازات و حق...

 • آلودگي صوتي يا سرو صدا

  آلودگي صوتي يا سرو صدا

  رشد بي‌رويه جمعيت توأم با توسعه صنعتي و تكنولوژي كلان شهرها، مشكلات عديده‌اي را براي شهرنشينان به ار...

 • آلودگی صوتی

  آلودگی صوتی

  عامل صدا ، انسان و سایر موجودات زنده را از بین نمی‌بردبلکه باعث ضعف شنوایی ، ناشنوایی وناراحتی‌های ع...

 • سرویس بهداشتی شهری(City Toilet)

  سرویس بهداشتی شهری(City Toilet)

  اهداف : اهمیت بهداشت فردی و اجتماعی/ کنترل آلودگی و در اختیار گذاشتن امکانات پاکیزگی همگانی شهرهای ا...

 • زمین بازی کودکان (Playground)

  زمین بازی کودکان (Playground)

  زمین بازی کودکان (Playground) بازی بهترین شکل آموزش برای کودک است. او مراحل زندگی آینده خود را در قا...

 • ایستگاه تاکسی(Taxi Stand)

  ایستگاه تاکسی(Taxi Stand)

  مکانی است در کنار خیابان که تاکسی برای مسافرگیری در آنجا توفق می کند. این نقطه مجاز در سطح خیابان به...

 • زیبا سازی شهری (Urban beautification)

  زیبا سازی شهری (Urban beautification)

  زیباسازی فرایند توسعه ویژگی های بصری است که در فضای شهر صورت می گیرد (آرایش و پیرایش چهره شهر) اهداف...

جهان روستاییِ مردمان شهری

روستا دیگر به آن معنایی که در عصر کشاورزی بود، در جهان وجود ندارد و در ایران هم آرام آرام در حال ورافتادن است؛ اما انسان هنوز هم نیاز به غذا و تامین مایحتاج طبیعی خودش دارد. پیش از آن که بحث درباره روستا، مهاجرت روستانشینان و فرهنگ روستانشینی را باز کنم، بی مناسبت نیست که به جاده بپردازم. چندی ... بیشتر بخوانید »

بررسي نقش شهرداري ها در تحقق حقوق شهروندي

خبرگزاري ايمنا: حقوق شهروندي نياز اصلي جامعه ي امروزي ايران است واين حقوق مجموعه اي از امتيازات و حقوق و تكاليف شهروندان است تا از يك سو حقوق و كرامت انساني و اجتماعي خود را در جامعه شناخته و به دست آورند و از سوي ديگر به عنوان شهروند تكاليف خود را در مقابل اجتماع شناخته و بر ايفاي آن ... بیشتر بخوانید »

آلودگي صوتي يا سرو صدا

رشد بي‌رويه جمعيت توأم با توسعه صنعتي و تكنولوژي كلان شهرها، مشكلات عديده‌اي را براي شهرنشينان به ارمغان مي‌آورد كه آلودگي صوتي بعنوان يكي از مهمترين آلاينده‌هاي زيست محيطي است. آلودگي صوتي يا سرو صدا، امواج ناخواسته‌اي است كه تحت شرايط مكاني و زماني خاص، بر فعاليتهاي ارگانيسم‌هاي زنده به ويژه انسان تأثير گذاشته و ممكن است با ايجاد عوارض ... بیشتر بخوانید »

آلودگی صوتی

عامل صدا ، انسان و سایر موجودات زنده را از بین نمی‌بردبلکه باعث ضعف شنوایی ، ناشنوایی وناراحتی‌های عصبیمی‌گردد. معمولا شدت صدارا با واحدی به نامدسی بل نشان می‌دهند برای سنجش صداها نسبت log آنرا تعین می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد کهاز دست دادن شنوایی با سن افراد در جوامع صنعتی دیده می‌شود.صدا‌های شدید کوتاه مدتدر انسان باعث ناشنوایی موقت می‌شود. ... بیشتر بخوانید »

سرویس بهداشتی شهری(City Toilet)

اهداف : اهمیت بهداشت فردی و اجتماعی/ کنترل آلودگی و در اختیار گذاشتن امکانات پاکیزگی همگانی شهرهای امروز ب هدلیل آداب، فرهنگ و رسوم های مختلف هرساله شاهد برگزاری مراسم و جشن های بسیاری هستند که هر کدام می توانند جمعیت زیادی از مردم را به فضای شهر و خیابان ها دعوت نماید. در شرایط زندگی روزمره نیز رفت و ... بیشتر بخوانید »

زمین بازی کودکان (Playground)

زمین بازی کودکان (Playground) بازی بهترین شکل آموزش برای کودک است. او مراحل زندگی آینده خود را در قالب بازی تمرین می کند. گویا دوران خردسالی انسان درست مانند دوران خردسالی بشریت است. بازی برای کودک از آن جهت مهمترین فعالیت به شمار می آید که تمرینی است برای زندگی. کودک نیاز به جنب و جوش دارد آن هم در ... بیشتر بخوانید »

ایستگاه تاکسی(Taxi Stand)

مکانی است در کنار خیابان که تاکسی برای مسافرگیری در آنجا توفق می کند. این نقطه مجاز در سطح خیابان به وسیله خط کشی، علائم کف خیابان، نصب تابلو و طراحی مناسب معبر مشخص می گردد. در محل تعیین شده مجاز، راننده و مسافر می دانند که می بایستی در انتظار باشند و حق توقف دارند. بنابراین جانمایی مناسب این ... بیشتر بخوانید »

زیبا سازی شهری (Urban beautification)

زیباسازی فرایند توسعه ویژگی های بصری است که در فضای شهر صورت می گیرد (آرایش و پیرایش چهره شهر) اهداف : ۱ – اشاعه فرهنگ زیباشناسی و ارتقای کیفیت محیط زیست شهری در راستای هویت ایرانی-اسلامی ۲ – بازسازی چشم اندازهای عمومی، نقاط عطف بصری و نشانه های شهری ۳ – ایجاد تناسب، امنیت و آرامش روانی و هماهنگی بین ... بیشتر بخوانید »

هتلی زیر دریا

در زبان انگلیسی اصطلاحی وجود دارد که بازگو کننده اراده در جهت انجام امری است که با منطق دو دو تا چهارتایی جفت و جور نمی شود و یا تجربه کردن چیزی که کمتر کسی تا پیش از آن تجربه اش کرده باشد. مثل لحظه ای که سیاوش شاهنامه قدم در آتش می گذارد یا لحظه ای که اولین انسان ... بیشتر بخوانید »

آپارتمانتان را خودتان دکور کنید

طراحی و دکوراسیون می تواند گیج و خسته کننده باشد. معمولا واحدهای آپارتمانی کوچک بوده و معماری خاصی در آن ها وجود ندارد. اما شما می توانید در چارچوب خاص خود آنجا را دکور کنید. گیج نشوید و از ماجراجویی لذت ببرید. با استفاده از هفت نکته زیر می توانید آپارتمان خود را تبدیل به خانه ای کنید که بیانگر ... بیشتر بخوانید »

چگونه یک طراح لنداسکیپ خوب پیدا کنیم؟

اگرچه فضای سبز عضو جدایی ناپذیر طراحی لنداسکیپ است اما معماری منظر تنها در نوع چینش فضای سبز خلاصه نمی شود. دنیای لنداسکیپ، جهانی اینتردسیپلین یا بین رشته ای است. در این حیطه ما با علوم گوناگون و البته هنر سر و کار داریم؛ معماری، نقاشی، موادشناسی، گیاه شناسی، ریاضیات، فهم جامعه شناختی از فضا و شرایط، همه و همه ... بیشتر بخوانید »

توسعه پایدار شهری

توسعه پایدار به مفهوم حرکت بر محور انسان-محیط است و توسعه امکانات اقتصادی با توجه به ملاحظات محیطی و عدالت اجتماعی را مورد توجه قرار می دهد. توسعه پایدار پس از مشکلات ایجاد شده از توسعه صرفا اقتصادی پس از جنگ جهانی مطرح گردید. جایی که توسعه بی رویه باعث اختلافات طبقاتی و مشکلات زیست محیطی عدیده ای شده و ... بیشتر بخوانید »

کاربرد RFID در شهرداری و خدمات شهری

اخیرا بحث ورود کاربرد RFID در بخشهای مختلف خدمات و امنیت بسیار فراگیر و رو به گسترش است. RFID به یکپارچه سازی خدمات شهری و شهروندی  با عملکردهای خودکار  سرعت و دقت بیشتری بیشتری داده و فعالیتهای مختلف شهری در استراتژیهای مختلف را بهبود می بخشد. از جمله پیگیری خدمات از شهرداری تا شهروند توسط RFID یک پتانسیل شگرف و ... بیشتر بخوانید »

اقتصاد شهری

اقتصاد شهری چگونگی تولید وتوزیع کالا ها وخدمات، نه تنها در داخل یک شهر، بلکه بین شهرها ومناطق شهری بررسی می شود. تمرکز فعالیتهای تولیدی در یک فضا باعث تغییرکارایی تولید، توزیع کالا وخدمات در آن فضا می شود. وظیفه اقتصاد دانان شهری این است که تعیین کنند: آیا تمرکز در یک فضا مفید واقتصادی است یا خیر؟ همچنین بررسیهایی ... بیشتر بخوانید »

شهرنشيني و شهروندي

شهرنشيني و شهروندي   عليرضا آشناور مقدمه براي اينكه در يك مقاله و يا پژوهش، موضوعي مورد تحليل و بررسي قرار گيرد، ابتدا بايد در يك چارچوب مشخص و معلوم، هر كدام از اجزا، تعريف و سپس مورد بررسي قرار گيرد و در پايان، در حد امكان راهكارهايي عرضه شود. با توجه به آنچه گفته شد، ابتدا شهر را تعريف ... بیشتر بخوانید »

ماهيت جامعه شهري و ضرورت آموزش در آن

ماهيت جامعه شهري و ضرورت آموزش در آن                                                                                     دكتر آذر قلي‌ زاده*                                                                                              محمد علي نادي** مقدمه شايد قدمت زندگي شهرنشيني به گونه‌اي قانومند در تاريخ حيات انساني مبدأ مشخصي داشته باشد؛ اما حركت و تكامل بشر از نسل اوليه به شكل فعلي، اين مبدأ را هر روز زير سؤال مي‌برد. عمر گذشته ... بیشتر بخوانید »

آلودگی های صوتی و نقش درختان در کنترل آن

در سالهای اخیر با توسعه مناطق شهری وصنعتی افزایش صداهای ناهنجاروشدید موضوع مهم مناطق شهری است به طوری که امروزه آلودگی صوتی به عنوان یکی از مهمترین مشکلات انسانی به خصوص در مناطق شهری محسوب می گردد که عملا زندگی عادی مردم را مختل نموده است . اثرات آلودگی صدا از دو جنبه فیزیکی و روانی قابل تامل است که ... بیشتر بخوانید »

آلودگی صوتی چیست؟

سر و صدای زیاد در شهرها همه را کلافه می‌کند. انگار آلودگی صوتی بخشی از زندگی شهری شده‌است. سر و صدای زیاد و در واقع همان آلودگی صوتی طولانی مدت در محل کار، قدرت شنوایی را چنان تدریجی و بدون درد و رنج از بین می‌برد که شما متوجه این زوال تدریجی نخواهید شد. بخش‌هایی از گوش که وظیفه آنها ... بیشتر بخوانید »

تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب با افزایش روزافزون صنایع، تصفیه فاضلاب ناشی از این صنایع نیز روز به روز در حال پیشرفت می باشد. از مهمترین صنایع آلوده کننده محیط زیست می توان به صنایع غذایی (شامل صنایع لبنی، صنایع فرآورده های گوشتی و غیره )، صنایع فولاد، صنایع کاغذ و مقوا، صنایع نساجی، صنایع شیشه سازی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ... بیشتر بخوانید »

چراغ زرد در چین حذف شد

همیشه چراغ زرد نمایانگر احتیاط در چراغ راهنمایی بوده است. اما این زرد بودن شاید در خیلی مواقع ابزاری برای سو استفاده سودجویان بوده و هست. در کشور خودمان نیز بارها مشاهده شده است افرادی که قوانین را به درستی اجرا نمی کنند در هنگام مشاهده رنگ زرد چراغ راهنمایی به هر شکلی می خواهند چراغ راهنمایی و رانندگی را ... بیشتر بخوانید »

مزایای استفاده از مترو نسبت به سایر وسایل حمل و نقل شهری

در شهرهای توسعه یافته استفاده از حمل و نقل عمومی بیشتر است. سیستم حمل و نقل عمومی‌ همانند اتوبوس، مترو و… باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و طراحی شوند که امکان ایجاد فرصت‌های رشد آتی شهر در آنها دیده شود. شرایط مطلوب سرویس‌های خدماتی مانند وجود ایستگاه‌های قابل دسترس، پایانه‌های حمل و نقل و قیمت مناسب، موجب تمایل بیشتر مردم به استفاده ... بیشتر بخوانید »

آشنایئ با قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها

ماده 1- به منظور حفظ و گسترش فضا سبز و جلوگ ر از قطع ب رو ه درختان ، قطع هر نوع درخت در معابر ، م اد ن ، بزرگراه ها و پاركها ، باغات و محل ها كه به صورت باغ شناخته شوند در محدوده قانون و حر م شهرها بدون اجازه شهردار ممنوع است. ضوابط مربوط به ... بیشتر بخوانید »

اقتصاد شهری

اقتصاد شهری یکی از رشته های تخصصی اقتصاد است که با توجه به اهمیت آن ، در این مقاله با تعریفی نسبتا کامل از اقتصاد شهری به تبیین و توضیح نظریه های مطرح شده در این زمینه مي پردازیم و در ادامه نگاهی به عوامل موثر بر مدل های اقتصاد شهری در کشور های در حال توسعه مي اندازيم: اقتصاد ... بیشتر بخوانید »

« آشنایی با فاضلاب بیمارستانی و سیستم های تصفیه»

« آشنایی با فاضلاب بیمارستانی و سیستم های تصفیه»   تهیه و ترجمه : ملک قرائیان مرشد     خطرات زیست محیطی فاضلاب بیمارستانی:   یکی از خطرات زیست محیطی عمده که توسط فاضلاب بیمارستانی ایجاد می شود ورود و تخلیه در همان شبکه جمع آوری فاضلاب شهری و بدون هیچ گونه تصفیه مقدماتی می باشد. در بیمارستان گستره متنوعی ... بیشتر بخوانید »