دوشنبه , ۴ بهمن ۱۴۰۰
آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه / حمل ونقل شهری

بایگانی دسته بندی ها : حمل ونقل شهری

اشتراک به خبردهی

تحلیلی بر وضعیت پیاده راهها

تحلیلی بر وضعیت پیادهراهها در منطقه دوازده تهران با رویکرد بازآفرینی شهری تاریخ دریافت مقاله: ۶/۱۲/۱۳۹۸ تاریخ پذیرش مقاله: ۳۰/۶/۱۳۹۹ سمیه رنجبرزاده دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری، گروه جغرافیا، واحد یادگار اماا م ینا ی )ره( شهر ری، دانشگاه آزاد اسالمی، تهران، ایرانcom.yahoo@ranjbar81s پروانه زیویار* دانشیار گروه جغرافیا، واحاد یادگاار اماا م ینا ی )ره( شاهر ر ی، ... بیشتر بخوانید »

نظارت مکانیزه محدوده طرح زوج و فرد از ۲۰ مردادماه در اصفهان اجرا می شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان از اجرای طرح نظارت مکانیزه طرح زوج و فرد از ۲۰ مرداماه جاری در اصفهان خبر داد و گفت: اجرای طرح کنترل مکانیزه به معنای حذف نیروهای راهنمایی و رانندگی در شهر نیست . به گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با اشاره به این که در حال حاضر ورودی به محدوده زوج و ... بیشتر بخوانید »

۱۵ درصد شهروندان وسیله سفرهای درون شهری خود را تغییر داده اند

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان گفت: بر اساس نظرسنجی های انجام شده ۱۵ درصد شهروندان وسیله سفرهای درون شهری خود را تغییر داده اند . به گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با اشاره به اینکه حدود ۵ سال از آغاز به کار خط ویژه BRT در شهر اصفهان می گذرد، افزود: از سال ۸۹ تاکنون اتوبوس های بی ... بیشتر بخوانید »

امیدواریم در تابستان شاهد راه اندازی فاز اول مترو باشیم

سرپرست شهرداری اصفهان با بیان اینکه تمام تلاش شهرداری بر این است که فاز اول مترو سریعتر به بهره برداری برسد، اظهار داشت: امید است در تابستان شاهد راه اندازی فاز اول قطار شهری باشیم. به گزارش ایمنا، علیرضا بوژمهرانی در حاشیه ورود واگن های مترو به اصفهان با بیان این مطلب گفت: در زمستان سال گذشته تصمیم قاطعی از سوی مدیریت ... بیشتر بخوانید »

دوچرخه بهترین وسیله برای حمل و نقل در اصفهان

استاد دانشگاه برکلی آمریکا با بیان اینکه بهره گیری از تکنولوژی پایدار در شهر سازی موثر است، اظهار داشت: نقش تخصصی حمل و نقل، شهرسازی و توسعه پایدار و استفاده بهینه از گذرگاه های عابر پیاده موضوع اصلی شهرسازی است. به گزارش ایمنا، پروفسور رابرت در چهارمین نشست شهر سازی توسعه پایدار شهری با بیان اینکه برای بهبود سازی محیط ... بیشتر بخوانید »

شهردار اصفهان به شهروندان این شهر نوید داد که در اواسط سالجاری متروی اصفهان به حرکت در می آید.

دکتر سید مرتضی سقاییان نژاد در برنامه زنده تلویزیونی “چهارباغ” که از سیمای مرکز اصفهان پخش شد ، به هفته بزرگداشت اصفهان اشاره کرد و گفت: در سال ۸۴ به فکر افتادیم که روزی را به نام “روز اصفهان” برای بازشناسی هویت این شهر تاریخی نامگذاری کنیم، از این رو میان نامگذاری در دو ایام- یکی در آذرماه و دیگری ... بیشتر بخوانید »

احداث ۳ ایستگاه معاینه فنی خودرو در غرب، شرق و شمال اصفهان

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان اعلام کرد: به دنبال کاهش آلودگی هوا احداث ۳ ایستگاه معاینه فنی خودرو در غرب، شرق و شمال اصفهان در دست انجام است. به گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با بیان این مطلب گفت: یکی از برنامه های کاهش آلودگی هوا در سال جاری اعمال جدی تر قانون معاینه فنی خودرو است. وی ... بیشتر بخوانید »

لایحه افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی تصویب شد

در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر اصفهان لایحه افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی به تصویب رسید. به گزارش ایمنا، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان در حاشیه جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر اصفهان در این باره گفت: کرایه تاکسی های شهر اصفهان به ازای هر کورس ۳۴۴ تومان بود که با این افزایش ۲۰ درصدی ... بیشتر بخوانید »

طرح زوج و فرد اعمال نمی شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان اعلام کرد: از دیروز الی ۱۵ فروردین ماه سال آینده طرح محدوده زوج و فرد اعمال نمی شود. به گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با بیان این مطلب گفت: به جهت سفرهای نوروزی و حضور گردشگران از ۲۵ اسفندماه الی ۱۵ فروردین ماه طرح محدوده زوج و فرد خودروها اعمال نمی شود. وی ... بیشتر بخوانید »

در نخستین جلسه شورای شهر در سال آتی در رابطه با نرخ کرایه تاکسی ها تصمیم گیری می شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان عنوان کرد: در نخستین جلسه شورای شهر در رابطه با نرخ کرایه تاکسی ها تصمیم گیری می شود. به گزارش ایمنا،علیرضا صلواتی با اعلام این مطلب اظهار داشت:باتوجه به تورم سالیانه و افزایش قیمت بیمه، حقوق و دستمزد افزایش ۱۷ درصدی دستمزد در شورای شهر به تصویب رسید. وی اذعان داشت:پیشنهاد شد ... بیشتر بخوانید »

تمدید ساعات کار پارکینگ های مرکز شهر تا ساعت ۲۴ شب

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان از تمدید ساعات کار پارکینگ های مرکز شهر تا ساعت ۲۴ شب در روزهای پایانی سال خبر داد. به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان، علیرضا صلواتی با بیان این مطلب گفت: با توجه به نزد یک شدن روزهای پایانی سال و افزایش ... بیشتر بخوانید »

احداث توقفگاه میثاق بار درون شهری مشهد کلیدخورد

مدیرعامل سازمان مدیریت حمل ونقل باردرون شهری وحومه شهرداری مشهد ازشروع ساخت توقفگاه میثاق همزمان با آغازسال جدید خبر داد . به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت حمل ونقل باردرون شهری وحومه شهرداری مشهد، سید مهدی علوی مقدم ترافیک سنگین و کاهش ظرفیت معابر، کاهش ایمنی و بروز تصادفات، آلودگی صوتی و هوا را برخی از مشکلات ناشی از ورود ... بیشتر بخوانید »

حدود ۶۰ درصد از تاکسی های شهر به سامانه هوشمند مجهز شده اند

معاون اجرایی سازمان تاکسیرانی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد از تاکسی های زرد رنگ به سامانه هوشمند مجهز شده اند، اظهار داشت: تاکنون سامانه هوشمند بر روی ۵ هزار و ۵۰۰ تاکسی نصب شده است. به گزارش ایمنا، رمضان عسگری نژاد با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر تسریع در روند نصب سامانه هوشمند بر ... بیشتر بخوانید »

طرح توقف موتورسیکلت های متخلف تشدید می شود

جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان از تشدید طرح توقف موتورسیکلت های متخلف،بدون پلاک و بدون کلاه ایمنی از صبح روز ۱۶ اسفندماه خبر داد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز،سرهنگ حسین حسین زاده پیش از ظهر امروز در نخستین همایش رسانه ، نظم و امنیت گفت:دربررسی های به عمل آمده توسط مراکز علمی و تحقیقی مشخص شده که مسئله موتورسیکلت ... بیشتر بخوانید »

اجرایی شدن اصلاح سهمیه سوخت وانت بارها از ابتدای فرودین سال ۹۴

   سید مهدی علوی مقدم با بیان این مطلب گفت :حسب سیاست های ستاد سوخت و دفترحمل و نقل وزارت کشور،سهمیه سوخت ناوگانی که درسامانه ستاد ثبت نام کرده اند ولی نسبت به تکمیل مدارک خود و اخذ پروانه های مربوطه اقدامی ننموده اند ،به ۶۰ لیتر تبدیل خواهد شد. *************** پیرو اطلاعیه دفترحمل و نقل وزارت کشور در خصوص ... بیشتر بخوانید »

هزینه هر پل عابر بیش از ۱ میلیارد تومان است؛

آمارها نشان می‌دهد عابران پیاده قربانیان ۴۵ درصد تصادفات درون‌شهری و ۴۰ درصد تصادفات جاده‌ای هستند. به گزارش ایمنا، عابرپیاده می‌خواهد از عرض خیابان بگذرد، اما فکر طی کردن پله‌های طولانی پل عابر پیاده او را از این کار باز می‌دارد، تنها چند دقیقه بعد ناگهان صدای گوشخراش ترمز خودرو با صدای فریاد عابر پیاده در هم می‌آمیزد و رد ... بیشتر بخوانید »

رینگ چهارم مشکل گشای ۲۰ سال آینده اصفهان

احداث حلقه حفاظتی شهر مصرف سوخت را کاهش می دهد؛ رینگ چهارم مشکل گشای ۲۰ سال آینده اصفهان اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای احداث سه تقاطع رینگ چهارم خبرگزاری ایمنا: تسهیل عبور و مرور درسطح شهر،کاهش اتلاف وقت و کاهش مصرف سوخت از مهمترین عوامل احداث رینگ های ترافیکی در اصفهان است. به گزارش ایمنا، از این رو طراحی سه ... بیشتر بخوانید »

کتب آموزش ترافیک در مدارس ابتدایی تدریس می شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان اعلام کرد: از مهرماه سال آینده در هفته یک ساعت کتب آموزش ترافیک درمقاطع ابتدایی و پیش دبستانی تدریس می شود. به گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با بیان این مطلب گفت: مدیریت شهری برای آموزش فرهنگ ترافیک برنامه گسترده ای را در دستور کار قرار داده است. وی با اشاره به نواخته ... بیشتر بخوانید »

خودرو های شخصی بیشترین هزینه را به شهر تحمیل کرده اند

معاون اداری مالی شهردار اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر خودروها بالاترین هزینه‌ها را به شهر تحمیل می‌کنند گفت: حدود ۶۰ درصد از هزینه‌های شهرداری بابت خودروهای شخصی است. خبرگزاری فارس: حدود ۶۰ درصد از هزینه‌های شهرداری بابت خودروهای شخصی است به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز وبه نقل از روابط عمومی شهرداری اصفهان، سید مرتضی حسام نژاد اظهار ... بیشتر بخوانید »

۲۰ درصد از بودجه شهرداری به مترو اختصاص داده می شود

معاون مالی اداری شهرداری اصفهان عنوان کرد: در حال حاظر نقدینگی که به مترو تزریق می شود و نقدینگی که از تسهیلات پرداخت می شود عدد قابل توجهی است که حدود ۲۰ درصد از بودجه شهرداری را به خود اختصاص داده است. تاکنون هیچ پروژه ای در شهرداری اصفهان بر روی زمین نمانده است به گزارش ایمنا، سید مرتضی حسام ... بیشتر بخوانید »

سازمان های وابسته شهرداریها در حوزه حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری ساماندهی می شوند

امیر جعفرپور از تدوین و پیشنهاد اساسنامه تیپ سازمان های مدیریت حمل و نقل مسافر و بار شهری به شهرداری ها به منظور ساماندهی سازمان های وابسته شهرداریها در حوزه حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری خبر داد. وی اذعان داشت: در اجرای ماده ۹ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و به منظور تحقق مدیریت ... بیشتر بخوانید »

اتوبوس های جدید به حمل و نقل عمومی جانی دوباره می بخشند

باید سهم حمل و نقل عمومی در سفرهای شهری افزایش یابد به گزارش ایمنا، بهبود کیفیت حمل و نقل عمومى که یکى از ۶ هدف کلان برنامه اصفهان ۹۵ براى بهبود محیط زیست شهری است با کاهش سهم خودرو های شخصی در سفرهای شهری ، مسیر دست یابی به شهری سالم و پاک را هموار می کند . بهبود کیفیت ... بیشتر بخوانید »

نیمی از کشته شدگان تصادفات شهری عابران هستند

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان از لزوم تبیین قوانین دقیق برای عابران پیاده خبر داد و گفت: در حال حاضر نیمی از تلفات شهری اصفهان به عابران پیاده اختصاص دارد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، علیرضا صلواتی پیش از ظهرامروز در جمع خبرنگاران گفت:تمام تلاشمان این است که تا سال ۱۴۰۰ ترافیک اصفهان را هوشمند و ... بیشتر بخوانید »

ضوابط جدید تاکسی‌های ون در جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور تصویب شد

رئیس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور از تصویب ضوابط ایمنی و رفاهی تاکسی‌های ون در صد و چهارمین جلسه این شورا خبر داد. به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، هوشنگ خندان دل در رابطه با ضوابط تصویب شده برای تاکسی‌های ون گفت: ارتفاع داخل کابین، مشخصات صندلی، ارتفاع کف ... بیشتر بخوانید »

برگزاری جلسات تخصصی بار

با درخواست مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری و حومه شهرداری اصفهان (مهندس محمد شبانی)تشکیل می شود اولین نشست از نشست های ماهانه حمل و نقل و ترافیک شهری با موضوع تاثیر ساخت و سازهای شهری بر ترافیک با حضور دکتر ارسلان فقری برگزار شد. ” در اولین نشست بحث تاثیر ساخت و ساز بر ... بیشتر بخوانید »

اجرای طرح کنترل معاینه فنی خودرو ها از ابتدای بهمن ماه جاری

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان از اجرای طرح کنترل معاینه فنی خودرو ها از ابتدای بهمن ماه جاری در این شهر خبر داد و گفت: با خودروهای فاقد برگه معاینه فنی خودرو برخورد می شود. یه گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با اعلام این خبر گفت: از ماه آینده با خودروهای فاقد برگه معاینه فنی خودروها برخورد می ... بیشتر بخوانید »

اجرای طرح محدودیت تردد در محدوده تاریخی شهر

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به اجرای طرح محدودیت تردد در محدوده تاریخی شهر اصفهان از دو سال آینده اعلام کرد: این طرح زمانی اجرایی می شود که تسهیلات لازم شامل پارکنیگ و حمل و نقل عمومی در محدوده تاریخی شهر مهیا شده باشد. ه گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با بیان این مطلب گفت: طرح ... بیشتر بخوانید »

مطالعات و طراحی راه اندازی خط تراموا انجام شده است

معاون عمرانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه مطالعات و طراحی راه اندازی خط تراموا در خیابان امام خمینی(ره) انجام شده است، اظهار داشت: در حال حاضر منتظر هستیم قرارداد طرح تراموا با شرکت سازنده فعال شود در آن صورت می توانیم به صورت جدی زمانبندی اجرای این پروژه را اعلام کنیم. به گزارش ایمنا، علیرضا قاری قرآن با بیان این ... بیشتر بخوانید »

تنها ۸ میلیارد تومان از سهم ۵۲ میلیاردی دولت در حوزه حمل و نقل پرداخت شده است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهر اصفهان اظهار داشت: سهم دولت در زمینه حمل و نقل، ۵۲ میلیارد تومان بوده که تنها ۸ میلیارد تومان آن پرداخت شده است. به گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با بیان این مطلب گفت: دو موضوع ایمنی و آلودگی و نیز فرسودگی و بازسازی ناوگان اتوبوسرانی را در کنار یکدیگر پیش می بریم. وی ... بیشتر بخوانید »

موتورهای برقی به نصف جهان می آیند

مطالعات نشان می دهد که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد عامل اصلی آلایندگی هوای شهرها، وسایل نقلیه هستند و مطالعات دقیق تر ثابت کرده که موتور سیکلت ها در بین وسایل نقلیه، متهم شماره یک هستند و شش تا هشت برابر خودروها در آلودگی هوا نقش دارند. به گزارش ایمنا ، از این رو چند سالی است که مسؤولان و ... بیشتر بخوانید »

حمل و نقل سبز با اتوبوس های پاک

خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها بعنوان منابع آلاینده متحرک با داشتن سهم ۶۰ درصدی درحالی مقصر اصلی آلودگی هوای کلانشهرهای کشورمان و بخصوص پایتخت شناخته شده است که در این میان حمل و نقل عمومی شهرمان به دلیل فعالیت اتوبوس های فرسوده و دارای نقص فنی و همچنین استفاده از سوخت هایی که از آلایندگی نسبتا بالایی برخوردار است در ... بیشتر بخوانید »

نشست کارشناسان زیر سقف تاکسی

بوق و زبان دو عنصر جدانشدنی آنهاست. از بوق های اعتراضی تا بوق های تشکر و راه بازکن. قدرت زبان و حرف زدن یک راننده تاکسی هم نشانه ای از سابقه و تحلیل اوست.رانندگان تاکسی بسته به طیف و تنوع مسافرانشان و فاصله زمانی مسیر، بحثی را باز می کنند مثلا اگر بیشتر مسافران، کارگر ساده باشند موضوعی مثل کمبود ... بیشتر بخوانید »

فرهنگ سازی با چاشنی شوخ طبعی

هل دادن»، «درگیری لفظی و…»، «ازدحام» ، «مترو» ، «بارندگی» ، «لغزندگی»، «تاکسی» ، «دعوا» ، «اتوبوس» ، «ادب» ،… می توان کلمه های بسیار دیگری به این مجموعه افزود و همه را به هم ربط داد و کلی جمله نوشت. فعلا «از خط قرمز عبور نکنید» تا بعد. همین طوری که نمی شود بی محابا راه رفت آن هم ... بیشتر بخوانید »

طهران گردی با ۲شاهی

نخستین وسیله نقلیه عمومی که در پایتخت آغاز به کار کرد واگن های اسبی بود. بلژیکی ها بعد از ایجاد راه آهن حضرت عبدالعظیم (ماشین دودی شهرری)، به فکر تاسیس چند خط حمل ونقل مسافر در شهر تهران افتادند. به همین منظور حدود سال ۱۲۹۸ شمسی در خیابان های ری لاله زار و ناصریه (ناصرخسرو فعلی) و سپه (خیابان امام ... بیشتر بخوانید »

منوریل عروس سیاه بخت خیابان های تهران

گرچه ایده منوریل نخستین بار و در زمان شهرداری یک ساله جواد شهرستانی بر تهران در سال ۱۳۴۸ مورد مطالعه قرار گرفت و خیلی زود برای حل مشکل ترافیکی پایتخت ناکارآمد دانسته شد، اما دوباره در دهه ۸۰ منوریل در قامت یک ماجرای سیاسی به تهران و پس از آن به عرصه عمومی کشور بازگشت. دو نام به ماجرای منوریل ... بیشتر بخوانید »

جابه جایی با اعمال شاقّه!

آقا یک کمی جابه جا شو تا ما هم سوار بشیم» این جمله را همه مسافرانی که از شبکه حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، در طول روز بارها می شنوند، فرقی هم ندارد که اتوبوس سوار باشند یا مترو؛ هرچند این روزها خیلی ها از روی ناچاری مجبورند برای رفت وآمد در کلانشهرها از هر دوی این وسیله ... بیشتر بخوانید »

تاکسی؛ از راندن تا خواندن

چند دقیقه ای می شود که گوشه خیابان ایستاده ام تا یک تاکسی تروتمیز از راه برسد و اگر مسیرش با من یکی بود، سوار شوم، اما متأسفانه یا ظاهر و داخل ماشین ها چنگی به دل نمی زند یا راه من به آنها نمی خورد. بالاخره یکی از راه می رسد؛ هم تمیز است، هم مسیرش به من می ... بیشتر بخوانید »

قیاس شاهانه بین مترو تهران و مترو فرانسه

سال ۱۳۵۳ شرکت فرانسوی Sofretu RATP پس از مطالعه آماری در گزارش جامعی، پیشنهاد اجرای ۷ خط مترو به طول ۱۴۷ کیلومتر را به دولت ارائه نمود. در سال ۱۳۵۴ با تصویب احداث ۴ خط مترو در جلسات شهرداری، انجمن شهر و سازمان برنامه و بودجه، اجرای آن مورد تایید دولت قرار گرفت، اما این طرح مشکلاتی داشت تا جایی ... بیشتر بخوانید »

نگاهی اجتماعی به حمل ونقل عمومی در تهران

کلانشهرها در سراسر جهان برخی ویژگی های مشترک را به نمایش می گذارند: جمعیت متراکم و متنوع، رشد عمودی و افقی محلات و مناطق شهر، حرکت های جمعیتی صبحگاهی و شامگاهی شهرنشینان از محل سکونت به محل کار و برعکس. نیاز به حمل ونقل در اجتماع کوچک امری فردی است و به آسانی و معمولا با پای پیاده قابل انجام ... بیشتر بخوانید »

کارت بلیت،

ظهر داغ تابستان بود و اتوبوس پر. قطار اتوبوس هایی که مردم بهشان «بی آرتی» می گفتند و خودشان «سامانه تندروی اتوبوسرانی»، از بالای شهر می آمد؛ آفتاب با زاویه تقریبا قائمه می تابید به سقف اتوبوس هایی که عمدتا کولر هم نداشتند. مسافران پخش شده بودند بین ایستگاه هایی از پارک وی تا آن ایستگاه که سر خیابان طالقانی ... بیشتر بخوانید »

آدم های بزرگ سوار ماشین های کوچک می شوند!

اگر وسیله اصلی حمل و نقل روزانه شما اتوبوس باشد بیشتر ساعات روز را در عصبیت و تنش می گذرانید. مساله آزاردهنده حجم بالای آدم ها، حرکت کند،ناراحتی صندلی ها، استهلاک یا حتی آلودگی و سروصدای زیاد داخلی اتوبوس ها نیست. البته که این نکات هم مهم و اساسی هستند و حق شما به عنوان شهروند است که از امکانات ... بیشتر بخوانید »

تردد اتوبوس های مسافری با معاینه فنی های پولی

اتوبوس های مسافربری بین شهری کلکسیونی از تخلفات و نقایص فنی شده اند؛ از سوار کردن بیش از ظرفیت مسافر؛ چراغ های شکسته، لاستیک های فرسوده و مشکل دار، نداشتن زنجیر چرخ و بیمه نامه شخص ثالث بگیرید تا معاینه فنی های صوری که این آخری مصداق جدی از اوج تخلفات رانندگان اتوبوس های مسافربری است. بررسی های انجام شده ... بیشتر بخوانید »

رویایی با نام صندلی خالی اتوبوس از تابلوی ایستگاه اتوبوس تا جایی که تو ایستاده ای، چند متری فاصله است و جلوی تو صف طولانی از مسافرانی است که از همین حالا محل احتمالی توقف اتوبوس را نشانه گرفته اند تا با باز شدن درهای آن، نبرد سرسختانه ای را برای بالارفتن از پله ها آغاز کنند. سرانجام پس از انتظاری نسبتا طولانی، اتوبوس از دور نمایان می شود.

از تابلوی ایستگاه اتوبوس تا جایی که تو ایستاده ای، چند متری فاصله است و جلوی تو صف طولانی از مسافرانی است که از همین حالا محل احتمالی توقف اتوبوس را نشانه گرفته اند تا با باز شدن درهای آن، نبرد سرسختانه ای را برای بالارفتن از پله ها آغاز کنند. سرانجام پس از انتظاری نسبتا طولانی، اتوبوس از دور ... بیشتر بخوانید »

دردسرهای ون برای مسافر و راننده

دقیقه ای است که مسافران گوشه خیابان به ردیف ایستاده اند؛ در ایستگاه خطی ها خبری از تاکسی نیست، گردشی ها هم که نیمچه ترمزی می زنند و با شنیدن مسیر مسافران راه شان را می گیرند و می روند. آنهایی که می ایستند یک دلیل محکم برای کارشان دارند، کلمه ای که شنیدن آن از زبان مسافران برایشان شیرین ... بیشتر بخوانید »

کلاه به سرهای بی احتیاط

رد آنها را همه جای این شهر می توان دید؛ توی خط ویژه، وسط کوچه های تنگ و باریک، داخل پیاده روها، بالای پل های هوایی عابر پیاده، حتی داخل پارک ها، زمین بازی بچه ها و… رد چرخ های موتورسیکلت ها را همه جا می توان زد ؛ همان دوچرخ های فرز و چابکی که براساس آمارهای پلیس فقط ... بیشتر بخوانید »

مصائب متروسواری

پیش از نزدیک شدن قطار به ایستگاهی که هزاران چشم در آن منتظر ایستاده اند، همه از آن خط قرمز که مدام می گویند پشت آن قرار بگیرید، گذشته اند. قطار که می ایستد و درهایش باز می شود، صحنه ای شبیه به فرمان حمله در جنگ ها شکل می گیرد. متروسواری یعنی نبرد، موقع خریدن بلیت، هنگام سوار شدن ... بیشتر بخوانید »

قطار می آید، اخلاق می رود

خوشحالی برای پیدا کردن یک صندلی خالی برای نشستن در متروی همیشه شلوغ پایتخت. باد خنکی که از بالا بر سرت می زند شادی ات را مضاعف کرده است، آن هم در گرمای طاقتفرسای تهران که این روزها تسمه از گرده می کشد. سرخوشی ات چندان دوام نمی آورد، بوی بدی به مشامت می رسد، خیلی بد. تفحصی می کنی ... بیشتر بخوانید »

توسعه مترو، علاج آلودگی تهران است

«اجرای قانون مربوط به آلودگی هوا و توسعه مترو تنها راهکار پیشگیری کامل از بروز آلودگی هوا در روزهای سرد سال است.» این را محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست شورای شهر چهارم می گوید و تاکید می کند: اگر شهرداری به موازات احداث پل و بزرگراه برای توسعه مترو هم فکری می اندیشید، تا به حال مشکل آلودگی هوای ... بیشتر بخوانید »

مینی بوس های زهوار در رفته همچنان مسافر می​برند

برای آنهایی که زندگی شان از راه مسافرکشی در این شهر شلوغ می گذرد، وسیله نقلیه شان یعنی همه چیز. حتی اگر زهوار در رفته و قدیمی شده یا حسابی به خرج افتاده باشد. با این حال باز هم هر روز صبح حسابی سر و رویش را برق می اندازند، هر از گاهی هرچه پس انداز کرده اند خرجش می ... بیشتر بخوانید »

رفتارهای عجیب در ترافیک سردرگم تهران

سخت ترین کار برای «عابر پیاده» این است که بخواهد «عرض» یک خیابان «عریض» را طی کرده و «سالم» به آن طرف خیابان برسد. برای یک راننده تهرانی هم سخت ترین کار این است که «احیاناً» بخواهد هنگام رانندگی و مشاهده عابر پیاده ای که از عرض یک خیابان عریض عبور می کند، مقداری از سرعت خود بکاهد. فرهنگ ترافیک ... بیشتر بخوانید »

ترافیک

تاریخچه حمل و نقل و ترافیک: نیاز به حمل و نقل ، به تاریخ تمدن بر می گردد . اولین یا ابتدایی ترین تسهیلات حمل و نقل ، گذرگاههایی بودند که از طریق باز کردن مسیر ، در جنگل ها ساخته شدند . و نیزبرای عبور حیوانات اهلی راه ها عریض تر و بهتر گردیدند . با اختراع چرخ و ... بیشتر بخوانید »

عقربه های سرگردان و ترافیک سرسام آور

بازگشایی مدارس و به صدا درآمدن زنگ آغاز سال تحصیلی در کشوری که نیمی از جمعیت آن را دانش آموزان و دانشجویان تشکیل می دهند، یعنی افزایش ۲ برابری سفر و حمل و نقل در سطح جامعه. احداث بزرگراه، تونل، خیابان، مترو، بی.آر.تی و… قطعاً تاثیر به سزایی در کنترل ترافیک خواهد داشت، اما برای کنترل شوک ترافیک ناشی از ... بیشتر بخوانید »

پلیس پارکینگ همه جای دنیا پیدا می شود

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که به دلیل پیدا نکردن یک جای پارک مدت ها در خیابان با خودرو بچرخید و در انتظار بمانید؟ شاید هم در ادامه قید پارک کردن را زده باشید و از محل موردنظر بروید. این داستان در بسیاری از نقاط دنیا به چشم می خورد و رانندگان گاهی اوقات مجبور می شوند دقایق ... بیشتر بخوانید »

سیاست و ترافیک

پدیده ترافیک یکی از پیچیدگی های جوامع شهری است که با گسترش شهرنشینی و بعد از انقلاب صنعتی در اروپا پدید آمده است. تجربه سایر جوامع پیشرفته صنعتی و مدرن در حل مشکلات ترافیک به ما نشان می دهد با این موضوع نه باید و نه می توان به صورت سیاسی و حکومتی برخورد کرد بلکه ابعاد گسترده و پیچیده ... بیشتر بخوانید »

ریشه ی مشکلات ترافیکی

نگاهی تحلیلی و موشکافانه، می توان ریشه های بسیاری از مشکلات ترافیک شهری را به شرح زیر بیان کرد. ۱) کمبود و نقص تأسیسات شبکه ی ارتباطی شهر تأسیسات شبکه ی ارتباطی شهر، متناسب با حجم مورد نیاز سفرها نباشد. اهمّ تأسیسات شبکه ی ارتباطی مورد نظر به شرح زیر است: الف) سطح شبکه ی ارتباطی: که معمولاً به صورت ... بیشتر بخوانید »

درباره طرح ترافیک

عشق ونفرت چرخ دار الف) پیکرهای متعدد و متنوع آهنی متحرک در خیابان های شهرهای بزرگ ، از پارادوکس عجیبی عذاب می کشند. در واقع اتومبیل ها در تهران بدون “منطق رفتاری” به نظر می آیند. شهرها همواره توسط مدرنیزاسیون و سیاست های دولت، مهاجرپذیر و انباشته می شوند و شهرنشینان، درون روابط پیچیده شهر و در میانه فشارهای سنگین ... بیشتر بخوانید »

پیاده های شهر، صبر نمی شناسند

تهران زیبا است. نمی توانیم انکار کنیم. تهران زشت است؛ این را هم نمی توانیم انکار کنیم، تهران در عین زیبایی زشت و در عین زشتی زیبا است. ساکنان تهران، شهر خود را دوست دارند. تهران را با همه زیبایی و زشتی هایش دوست دارند، ساکنان تهران، زشتی های این شهر را دوست ندارند، تهران نشینان در زشتی ها و ... بیشتر بخوانید »

ترس از پلیس کاهش سرعت، افزایش ترافیک

حضور مأموران راهنمایی و رانندگی در جاده ها و بزرگراه های شهری و برون شهری، بیش از آن که برای ترساندن رانندگان باشد، ابزاری برای رعایت بهتر و بیشتر قوانین و در نتیجه حفظ جان و تأمین سلامت شهروندان و رانندگان است، اما چگونه است که تعداد زیادی از رانندگان با مشاهده خودروهای پلیس راهنمایی و رانندگی، ناگهان سرعت خود ... بیشتر بخوانید »

موضوع انشا: ترافیک و پارکینگ

سلام.باز هم با صدای بلند به همه سلام می کنم. سلام به روی ماهتان. به چشمون سیاهتان.اصلا ! به همه سلام.صدتا سلام.به همه آن هایی که توی ماشین، پشت چراغ قرمز نشسته اند سلام.به همه آن هایی که خون خونشان را می خورد و دارند به پدر و مادر هر چی ترافیک است لعنت می فرستند سلام.به همه آنهایی که ... بیشتر بخوانید »

دوچرخه، سیاستی نوین برای حل معضل ترافیک تهران

حمل ونقل سبز یکی از استراتژی هایی است که مدیران شهری مدتی است به دنبال اجرایی کردن آن درپایتخت هستند. آلودگی هوای تهران و معضل ترافیک آنان را بر آن داشت تا در پی نهادینه کردن فرهنگ دوچرخه سواری در تهران باشند تا شاید اندکی از آلودگی و ترافیک این شهر پر دود و ترافیک بکاهند و مرهمی باشد برای ... بیشتر بخوانید »

ترافیک، پلیس و آموزشگاه های رانندگی

ترافیک سنگین معضل بزرگی است، نه؟ در جامعه ما دلیل های بسیاری برای این اتفاق نامیمون هست که البته اتفاق هم نیست چون باعث آن خودمان هستیم. اجازه بدهید چند دلیل را به اجمال بررسی کنیم و به دو قسمت آن که از نظر نگارنده این سطور اهمیت بیشتری دارد بپردازیم. شروع این تراژدی غم انگیز به سال ها پیش ... بیشتر بخوانید »

ترافیک و امید رهایی نداشتن

اکنون به یقین دریافته ام که ترافیک، یکی از اصلی ترین حوادث سرنوشت ساز زیست من بوده است. حادثه ای فجیع که تمامی خصایص حسانی و انسانی ام را، جز خشم و خفقان، بی وقفه و هر روزه نابود می کند. من اعتراف می کنم که در برابر این قدرت ویرانگر که همچون برنامه روزانه شیمی درمانی، درست در ساعت ... بیشتر بخوانید »

ترافیک را با دوچرخه دور بزنید

چه بخواهید و چه نخواهید شاید تا چند سال آینده مجبور شوید یک دوچرخه بخرید و گاهی به جای مترو، اتوبوس و وسیله نقلیه شخصی برای رسیدن به مقصدتان چند کیلومتری رکاب بزنید. شاید بسیاری از ما آنقدر به تردد با وسیله شخصی عادت کرده ایم که رفت و آمد با دوچرخه برایمان غیرقابل تصور است و فکر می کنیم ... بیشتر بخوانید »

حلقه تنگ تردد برای تک سرنشین ها

فکرش را بکنید در خیابان و بزرگراه های کلانشهر ترافیک زده ای همچون تهران که مجبورید ساعت ها تا رسیدن به مقصد کلاچ و ترمز بگیرید و گاه در طول یک ساعت مسافتی که می توانید طی کنید، حتی به چند کیلومتر هم نمی رسد، این شانس را داشته باشید که بتوانید در مسیر ویژه ای که در آن از ... بیشتر بخوانید »

داستان چراغ هایی که به ترافیک نظم می دهند

اولین چراغ های راهنمایی جهان در سال ۱۸۶۸ یعنی سال ها قبل از اختراع اتومبیل و در زمانی که ترافیک شامل عبور و مرور احشام و چهارپایان، واگن ها، کالسکه ها و عابران پیاده می شد، طراحی و در لندن نصب شد. در واقع این چراغ از دو فانوس گازی قرمز به معنای توقف و سبز به معنای احتیاط توسط ... بیشتر بخوانید »

روانشناسی ترافیک و استعاره سازمانی

تصاویری که در این پست درج شده اند، مربوط به چهارراه مسجد قدس در سعادت آباد است، در طی سال جاری چراغ های راهنمایی این چهارراه هراز گاهی دچار اختلال شده و عبور و مرور را همانگونه که در تصاویر مشاهده می کنید، دچار اختلال می کرد. اما آنچه در میان این تصاویر دیده نمی شود، حالات روحی و روانی ... بیشتر بخوانید »

پر ترافیک ترین شهرهای جهان

شرکت معتبر ای.بی. ام در تحقیقاتی که بین ۲۰ کشور و در شهرهای مهم این کشورها انجام داده، فهرستی از پرترافیک ترین شهرها را منتشر کرده است که در سه سال گذشته بالاترین مشکلات را درخصوص ترافیک داشته اند. ١ پکن رتبه اول را در این تحقیقات به خود اختصاص داده است. ٢ مکزیکوسیتی در حالی در رتبه دوم جدول ... بیشتر بخوانید »

خیابان فروشی به نرخ سرِگردنه

برای چندمین بار خیابان را بالا و پایین می کنید، تمام فرعی ها و حتی کوچه های بن بست، اما دریغ از چند متر فضای خالی که بتوانید با همه فوت و فن های یک راننده حرفه ای خودرویتان را در آن جا کنید، مثل همیشه تنها امیدت پارکبانی است که کمی آن سو تر ایستاده تا شاید در میان ... بیشتر بخوانید »

وقتی ترافیک، اعصاب را خط خطی می کند

یک ساعتی است در ترافیک مانده ای و هنوز نیمی از راهت برای رسیدن به مقصد باقی مانده است. رسیدنت با این همه تاخیر دیگر فایده ندارد و اعصابت مانند خیلی های دیگری که در صف ماشین های کناری، پشتی و جلویی محکوم به انتظار برای عبور از این کابوس ترافیکی هستند، به هم می ریزد… . ترافیک در تهران ... بیشتر بخوانید »

جامعه ای در ابعاد یک ماشین

یکی از جالب ترین حوزه های عمومی در کشور ما برای پرداختن به امور سیاسی و اجتماعی تاکسی است. تحلیل های سیاسی راننده تاکسی از چه نوعی است؟ چرا افراد (با هر درجه ای از آگاهی) در این تحلیل ها عمدتا وارد می شوند؟ اولین نکته ای که بیش از هر چیز جلب توجه می کند این است که تاکسی ... بیشتر بخوانید »

این مجمع العجایب متحرک… در تاکسی های شهر چه خبر است؟

غروب است، خودرویی ابتدای صف دراز مسافران می ایستد. چهار نفر سوار می شوند. صف چند قدم جلو می رود. راننده به مسافران می گوید کرایه نفری هزار تومان است. دو نفر پیاده می شوند. یکی می گوید اینجا همان ششصد تومان همیشگی اش هم زیاد است. راننده می گوید: «نمی بینی چه صفی است؟» نفر چهارم ساکت نشسته است. ... بیشتر بخوانید »

نگاهی به هرج و مرج کرایه تاکسی های تهران

فرقی نمی کند این ور سال باشد یا روزهای اول پس از تعطیلات عید؛ فرقی نمی کند که نرخ های جدید تاکسی را اعلام کرده باشند یا نه! درهر صورت تاکسی ها هر چقدر دلشان بخواهد از مسافر کرایه می گیرند، هر چقدر دلشان بخواهد در خیابان ها کار می کنند، هر وقت دلشان خواست جلوی پای مسافر ترمز می ... بیشتر بخوانید »

آژانس ها ،تاکسی های سر راهی!

مجموعه مسائل و مشکلاتی که در حدود ۱۰ ماه گذشته و با آغاز سهمیه بندی بنزین در ششم تیرماه سال ۸۶ موسسات اتومبیل کرایه و آژانس ها با آن مواجه بودند آنها را با چالش هایی روبه رو کرد که برخی از آنها همچنان ادامه دارد. آغاز مشکلات که با طرح سهمیه بندی بنزین و چگونگی تخصیص بنزین اضافی به ... بیشتر بخوانید »

این رابطه لعنتی وجود ندارد

مقاله دارای دو مدعای اساسی است: ۱) مدعای اول: افزایش قیمت بنزین عامل افزایش کرایه تاکسی و آن هم عامل تورم در ایران است. مقاله از همان ابتدا فرض گرفته است که افزایش کرایه تاکسی ها به علت افزایش قیمت بنزین است. حال آن که روشن است که بنزین سهم چندان بزرگی در قیمت تمام شده خدمات حمل و نقل ... بیشتر بخوانید »

تاکسی رانی هیچ جای دنیا مثل ایران نیست

هیچ جای جهان، تاکسی گردشی، مسافربر راهی و تاکسی اتوبوسی دیده نمی شود. هیچ جای دنیا مردم در کنار خیابان ها صف نمی کشند تا بتوانند سوار تاکسی های عبوری شوند. هیچ جای دنیا تاکسی ها چهار مسافر را همزمان سوار نمی کنند. در کشور نزدیک خودمان ترکیه، تاکسی، برای توریست ها است. البته مردم با تاکسی رفت و آمد ... بیشتر بخوانید »

“زنان شوفر” وارد می شوند!/ مردانی که نان شان آجر می شود!

صدای بوق ماشین ها بلند است. چراغ قرمز می شود. دست و سرهایی که از شیشه های اتومبیل بیرون آمده است، خودروی ایستاده در صف اول را ترور شخصیت می کنند؛ «خانم اینکه ماشین لباسشویی نیست»، «بزار امضای گواهینامه ات خشک بشه، بعد پشت رل بشین»، «آخه کی به تو گواهینامه داده، همین شماها باعث ترافیک می شید.» اینها تنها ... بیشتر بخوانید »

زنان پشت فرمان زندگی

جیم مور” خبرنگار بی بی سی از وضعیت تاکسی های مخصوص بانوان در خیابان های تهران گزارشی تهیه کرده که در ادامه می آید:زمانی که “رقیه ” خواهان ملاقات دوستان یا بستگان خود است یا می خواهد خرید هفتگی خود را از سوپرماکت انجام دهد تنها کاری که انجام می دهد برداشتن گوشی تلفن و گرفتن یک شماره چهاررقمی است. ... بیشتر بخوانید »

بانوان تاکسی دار؛ هزینه زیاد و درآمد کم

اکنون بانوان در تهران حتی در ساعات پایانی شب هم می توانند بدون نگرانی از رفتار راننده یا همسفر ناشناس، رفت و آمد کنند. تاکسی بی سیم بانوان نخستین ناوگان تاکسیرانی ایرانی است که به طور خاص برای استفاده زنان راه اندازی شده است. علاوه بر امنیت بیشتر، صدها زن در اثر این فرصت شغلی وارد بازار کار می شوند. ... بیشتر بخوانید »

صاحبان فروتن شهر

روان شناسان متحرک؛ خودشان می گویند از صبح تا شب آنقدر با خلق الله سر و کله می زنند که تا یک نگاه به مسافر بیندازند ته و توی زندگی طرف را روی دایره می ریزند. تا چند سال قبل سنت تاکسیرانی و سمت راننده تاکسی بودن، سبک زندگی قابل توجهی در شهرهای بزرگی مثل تهران بود. صنفی که کار ... بیشتر بخوانید »

دربست تا ناکجا آباد با رانندگان نابلد

قدیم و جدید استفاده از تاکسی در تهران ساعت ۱۳ در یک خیابان فرعی اما شلوغ که تاکسی ها مدام در آن تردد می کنند. همه هم برای مسافر بوق می زنند اما وقتی مسافر نام مسیرش را می گوید یعنی اینکه دربستی نیست. پس تاکسی هم نمی ایستد. ساعت ۱۳ و ۴۵ دقیقه است و حدود ۵۰تاکسی رفته اند. ... بیشتر بخوانید »

فاصله ای که تاکسی ها تا استانداردها دارند

تردد تاکسی هایی استاندارد در خیابان ها، خصوصا خیابان های شهری مانند تهران، یکی از آرزوهای دیرینه شهروندان و البته مسوولان تاکسیرانی است که تاکنون تبدیل به واقعیت نشده است. آرزویی که با برآورده شدن آن شاید شهروندان ایرانی دیگر حسرت تاکسی های شهرهایی مانند دبی یا استانبول را نخورند و تنشان از سوار شدن بر ون هایی که معلوم ... بیشتر بخوانید »

چطور تاکسیران شویم؟

راننده تاکسی شدن کار ساده ای نیست. قبل از اینکه سند و پلاک یک خودروی زرد نارنجی یا سبز به نامتان بخورد و در یکی از خطوط تاکسی یکی از شهرهای کشور مشغول شوید باید هفت خان رستم را پشت سر بگذارید. خب، حق هم بدهید؛ جان مسافران که شوخی نیست. درضمن این را هم همین جا بدانید که برای ... بیشتر بخوانید »

تاکسی گردشگری “از نگاه علم نقطه تعادل

همانطور که صاحب نظران می دانند صنعت گردشگری درآمدزاترین صنعت خدماتی جهان بوده و میتواند ۳ برابر صنعت نفت , ارز وارد کشور کند و موجب اشتغال مولد نیز گردد .همین مطلب , انگیزه ای قوی است تا مدیران دلسوز کشور برای جذب این ثروت عظیم چاره ای بیاندیشند. آن هم برای کشوری پهناور , همچون ایران افسانه ای که ... بیشتر بخوانید »

راه اندازی شبکه هوشمند دوچرخه

مسیرهای رکاب زدن اصفهانی ها ایمن می شود  گزارش ایمنا، روزگاری نه چندان دور اصفهان به شهر دوچرخه ها معروف بود، به طوری که ۱۸ درصد از سهم حمل و نقل شهر بر عهده دوچرخه بوده است. به مرور با پیشرفت تکنولوژی و توسعه ماشین آلات، سهم دوچرخه از حمل و نقل شهر کاهش یافت و گرایش مردم به استفاده ... بیشتر بخوانید »

ایجاد تعاونی حمل و نقل بار و کالا در شهر اصفهان

مدیر عامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری شهرداری اصفهان از ایجاد تعاونی حمل و نقل بار و کالا در شهر اصفهان خبرداد. به گزارش ایمنا، محمد شبانی با بیان این مطلب گفت: بر اساس ماده ۹ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت کشور همچنین ماده ۳۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، ... بیشتر بخوانید »

زمینه بازگشت ۳۰۰ دستگاه اتوبوس CNGبه چرخه حمل ونقل شهر فراهم شد

استاندار اصفهان به مناسبت روز حمل و نقل، دغدغه های این حوزه را با حضور شهردار، رییس شورای اسلامی شهر، مدیر کل صنعت و معدن و تجارت استان، مدیرکل بحران، جانشین فرماندهی نیروی انتظامی ،مدیر کل محیط زیست، پلیس راهور، مدیر کل حمل و نقل و پایانه ها بررسی کرد و در این جلسه تصمیمات مهمی برای حمل ونقل عمومی،اجرای ... بیشتر بخوانید »

سند آسیب شناسی حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری کلانشهرها در دولت در حال بررسی است

معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور از تهیه سند آسیب شناسی حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری کلانشهرها از سوی وزارت کشور و ارائه آن به کمیسیون کمیسیون خاص امور کلان شهر تهران و سایر کلان شهرها در دولت خبر داد و ابراز امیدواری نمود که این سند بتواند برخی مشکلات موجود در این عرصه را رفع ... بیشتر بخوانید »

چرخ تراموا برای اولین بار در خاورمیانه در اصفهان می چرخد

امروزه ترامواها بخش عظیمی از حجم حمل و نقل شهری را انجام می دهند و به دلیل سوخت الکتریسیته ای که دارند به سرعت درحال پیشرفت هستند لذا جای خالی استفاده از حمل و نقل عمومی پاک در اصفهان مدیران شهری را به فکر راه اندازی تراموا در این کلانشهر انداخت. به گزارش ایمنا، تراموا (Trams)، قطار برقی شهری است ... بیشتر بخوانید »

اصفهانی ها خیابان های این شهر را فقط در ۵۰ دقیقه طی می کنند

تا پایان سال آینده خطوط ۱ ، ۲ و ۶ BRT راه اندازی می شود و شهروندان اصفهانی می توانند خیابان های این کلان شهر را در مدت ۵۰ دقیقه طی کنند. به گزارش ایمنا، در جهان امروز، بخش حمل و نقل از جمله بخش‌های زیربنایی اقتصاد هر جامعه است که علاوه بر تحت تأثیر قراردادن فرآیند توسعه اقتصادی، خود ... بیشتر بخوانید »

طرح نوسازی تاکسی ها باز هم متوقف شد

سرپرست اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور گفت: طرح نوسازی تاکسی ها از ۱۲ روز پیش مجددا متوقف شده است. به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور، کوروش عابدینی با اعلام این مطلب اظهار داشت: علیرغم پیگیری های انجام شده متاسفانه این طرح به دلیل وجود پاره ای از مشکلات با توقف روبرو شد. وی ... بیشتر بخوانید »

تعیین تکلیف طرح پارک سوار میدان آزادی

مدیر منطقه ۵ اصفهان با اشاره به برگزاری جلسه نهایی مابین شهرداری و دانشگاه اصفهان برای اجرای طرح پارک سوار میدان آزادی در بخشی از اراضی دانشگاه اظهار داشت: ظرف ده روز آینده تکلیف طرح پارک سوار میدان آزادی مشخص می شود. به گزارش ایمنا، حمید عصارزادگان با بیان این مطلب گفت: طرح احداث پارک سوار میدان آزادی به منظور ... بیشتر بخوانید »

زخمه نوازی بی پایان مترو بر پیکر پیر شهر

بعد از انحراف مترو در حوالی سی و سه پل در سال ۸۸، بر اساس اخبار به دست آمده ،ساخت ایستگاه مترو در میدان امام حسین (ع) این بار آب راه انتقال آب درزمان صفویه را مورد تهدید قرار داده است. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی همراز، سال ۸۸ وقتی خبر انحراف متروی اصفهان در حوالی سی و سه پل ... بیشتر بخوانید »

گزینه های غیر موتوری (دوچرخه سواری)

در رویکرد سنتی، محور برنامه ریزی، تنها خودرو است. (حضورقوی و مسلط خودرو بر انسان) اما امروزه تامین سلامت و امنیت، افزایش تعاملات اجتماعی، صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل، کاهش آلودگی محیط زیست و کاهش تصادفات در کانون توجه برنامه ریزان است. بدین منظور بایستی به دنبال گزینه های جایگزین استفاده از خودرو بود.امروزه با افزایش درآمد ... بیشتر بخوانید »

حمل و نقل سریع با BRT

مسیر های سبک بدون خطوط را تصور کنید.( BRT( Bus Rapid Transit  از خطوط اختصاصی، صفحات مجزای کارآمد و علامت حق تقدم برای اینکه چراغ سبز را سبز نگه دارد، استفاده می کند.  اساساً BRT بهترین ویژگی های ریل را با انعطاف پذیری و مزایای قیمتی مسیر های حمل و نقل را با هم در یکجا دارد. BRT  در استرالیا، ... بیشتر بخوانید »

جایگاه های عرضه سوخت گاز طبیعی (CNG filling station)

فریدمن در کتاب خود جایگاه عرضه سوخت را بنگاه خردی معرفی می کند که در آن وسائط موتوری سوخت گیری می کنند، تعویض روغن می شوند و گاهی هم تعمیر می شوند. لازم به ذکر است که جایگاه های عرضه سوخت به عنوان کاربری های خدماتی شناخته می شوند و امروزه دامنه عرضه سوخت آنها گسترش یافته و از بنزین ... بیشتر بخوانید »

مصوبه شورای عالی ترافیک کشور پشتوانه قانونی خط۲ قطارشهری اصفهان است

مدیرعامل سازمان قطار شهری اصفهان تاکید کرد:مصوبه شورای عالی ترافیک کشور پشتوانه قانونی طرح خط دوم قطارشهری اصفهان است. به گزارش ایمنا جواد شعرباف با اشاره به اینکه مطالعات مرحله اول خط دو مترو اصفهان در شرف اتمام است و تا پایان آذرماه تکمیل می شود گفت:خط دو قطارشهری اصفهان مشاور خارجی سیسرا فرانسه و دو مشاور داخلی مترا و ... بیشتر بخوانید »

با درخواست وزارت نفت؛ شورای اقتصاد با نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری موافقت کرد

شورای اقتصاد در جلسه ای که به ریاست معاون اول رییس جمهور تشکیل شد با درخواست‌ وزارت نفت مبنی بر طرح جایگزینی ۱۷هزار اتوبوس فرسوده دیزلی درون شهری با اتوبوس‌های تمام گاز سوز موافقت کرد. به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور موظف شد در قبال شماره‌گذاری هر دستگاه اتوبوس جدید ... بیشتر بخوانید »

طرح جایگزینی ۱۷هزار اتوبوس فرسوده دیزلی با اتوبوسهای تمام گاز سوز

شورای اقتصاد با درخواستهای وزارتخانه‌های نفت و نیرو مبنی بر طرح جایگزینی ۱۷هزار اتوبوس فرسوده دیزلی درون شهری با اتوبوسهای تمام گاز سوز و موافقت شد. به گزارش ایمنا و به نقل از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری ، جلسه شورای اقتصاد به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول ” نوسازی ناوگان اتوبوسهای درون‌شهری، کاهش مصرف سوخت، کاهش ... بیشتر بخوانید »

ساعت اجراي طرح زوج و فرد تغيير يابد

عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان عنوان كرد: ساعت اجراي طرح زوج و فرد از ساعت ۷ صبح به ساعت ۸ صبح تغيير يابد. به گزارش ايمنا، عدنان زادهوش در جلسه علني شوراي اسلامي شهر اصفهان با اعلام اين مطلب اظهار داشت: طرح زوج و فرد از ساعت ۷ صبح آغاز مي شود كه به نظر مي رسد اگر ساعت اجراي اين ... بیشتر بخوانید »

نوسازی هر دستگاه اتوبوس۴۵۰ میلیون تومان هزینه در بردارد

مدیر عامل شرکت اتوبوسرانی شهرداری اصفهان ازنوسازی ۱۵۰ دستگاه اتوبوس تا پایان سال جاری خبرداد. به گزارش ایمنا، سید عباس روحانی با اعلام این خبر گفت: از یک هزار و ۴۰۰ دستگاه اتوبوس این ناوگان ۳۰۰ دستگاه ان نیاز به نوسازی دارد که ۵۰ دستگاه آن در حال نوسازی است و مذاکرات ۱۰۰ دستگاه اتوبوس دیگر برای نوسازی انجام شده ... بیشتر بخوانید »

پرداخت ۷۶۵ میلیارد ریال یارانه بلیت اتوبوس و مترو

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از پرداخت ۷۶۵ میلیارد ریال یارانه بلیت اتوبوس و مترو خبر داد. به گزارش ایمنا و به نقل روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، محمد امامی امین با اعلام این خبر اظهار داشت: از این اعتبار ۵۰۵ میلیارد ریال بابت یارانه بلیت اتوبوسرانی های درون ... بیشتر بخوانید »

ابلاغ ضوابط و جرایم وسایل حمل و نقل باردرون شهری

در اجرای ماده 31 و 32 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و همچنین ماده 19 قانون مذکور،اجرا و اعمال کدهای تخلف2020 و 2035 توسط پلیس راهور به عوامل اجرایی پلیس ابلاغ گردید. به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری و حومه شهرداری مشهد، سید مهدی علوی مقدم با بیان این مطلب اظهارداشت :سازمان حمل و ... بیشتر بخوانید »

احداث خطوط ۲ و ۳ بی.آر.تی در دستور کار است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به احداث خطوط ۲ و ۳ بی.آر.تی اعلام کرد: عملیات اجرایی احداث خط ۲ بی.آر.تی از اوایل سال آینده اجرایی می شود. به گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با بیان این مطلب گفت: احداث خط ۲ بی.آر.تی حدفاصل میدان جمهوری تا میدان آزادی و خط ۳ حدفاصل ارغوانیه تا صمدیه در ... بیشتر بخوانید »

اختصاص ۶۰ ميليارد تومان براي آسفالت معابر اصفهان

معاون عمراني شهرداري اصفهان از اختصاص ۶۰ ميليارد تومان اعتبار براي آسفالت معابر اصلي و فرعي در سال جاري خبرداد و اعلام كرد: از لحاظ ريالي بودجه آسفالت امسال نسبت به سال گذشته ۳ برابر افزايش يافته و از نظر حجم آسفالت معابر ۲ و نيم برابر در مقايسه با سال گذشته رشد داشته است. به گزارش ايمنا، عليرضا قاري ... بیشتر بخوانید »

برخورد قانونی با رانندگانی که از سامانه هوشمند تاکسی استفاده نمی کنند

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر اصفهان با اشاره به ضرورت روشن بودن نصب سامانه هوشمند تاکسی اظهار داشت: با رانندگانی که از سامانه هوشمند تاکسی استفاده نمی کنند، برخورد قانونی می شود. به گزارش ایمنا، حسن سقایی با بیان این مطلب گفت: تاکسیدارانی که سامانه هوشمند تاکسی بر روی خودرو آنان نصب است بر طبق قانون موظف هستند از این سامانه ... بیشتر بخوانید »

BRT در میدان آزادی بدون توقف/فاز ۱ و ۲ خط یک BRT ادغام می شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان از ادغام فاز ۱ و ۲ خط یک BRT در میدان آزادی خبر داد. به گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی با اعلام این مطلب اظهار داشت: خط یک BRT از پل ” مقرر شد از فردا ۲۷ شهریور ماه فاز یک و دو BRT ادغام شود و کل خط به صورت ممتد ادامه ... بیشتر بخوانید »

هنوز فرهنگ استفاده درست از BRT در شهر ايجاد نشده است

خبرگزاري ايمنا: معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري اصفهان بر غيرقانوني بودن عبور و مرور عابران پياده، موتور‌سواران و حتي خودرو‌هاي شخصي از مسير BRT تاكيد كرد. به گزارش ايمنا، عليرضا صلواتي با اعلام اين مطلب اظهار داشت: مسير BRT ويژه تردد اتوبوس‌هاي تندرو شهري مي باشد و مسير BRT مكاني براي تردد عابران پياده، ” در مسير BRT ... بیشتر بخوانید »

احداث زیرساختهای مدیریت شهری بدون اعمال قوانین راهور بی تأثیر است

خبرگزاری ایمنا: معاون حمل ‌و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان گفت: شهروندان وقتی نظارت قانون را احساس کنند کمتر مرتکب تخلف می شوند از این رو احداث زیرساختها توسط مدیریت شهری بدون اعمال قوانین راهور تأثیری ندارد . به گزارش ایمنا، علیرضا صلواتی امروز در پنجمین نشست معاونین حمل و نقل و ترافیک و رؤسای پلیس راهور کلان شهرهای کشور ... بیشتر بخوانید »

بهای خدمات در حوزه حمل ونقل به صورت یکپارچه تعیین شود

خبرگزاری ایمنا: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد اظهار داشت: لازم است بهای خدمات در حوزه حمل و نقل به صورت یکپارچه تعیین شود تا استفاده حداکثری از حمل و نقل عمومی به نحو مناسب انجام شود. به گزارش ایمنا، هوشنگ غلام زاده در حاشیه پنجمین نشست معاونین حمل و نقل و ترافیک و رؤسای پلیس راهور کلان ... بیشتر بخوانید »

حجیم کردن قوانین مشکلات حمل و نقل و ترافیک را رفع نمی کند

خبرگزاری ایمنا: مدیر دبیرخانه شهرداری های کلانشهرهای کشور تاکید کرد: وضع قانون و حجیم کردن قوانین مشکلات حمل و نقل و ترافیک را بدون پشتوانه اجرایی رفع نمی کند. به گزارش ایمنا،سید علی میرنجاتی در پنجمین نشست معاونین حمل و نقل و ترافیک و رؤسای پلیس راهور کلان شهرهای کشور، با تاکید بر این مطلب گفت:حمل و نقل و ترافیک، ... بیشتر بخوانید »

۱۷ هزار دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه می‌شود

خبرگزاری ایمنا: معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۴۵ میلیارد تومان بابت یارانه بلیت اتوبوس و مترو به شهرداری‌های سراسر کشور پرداخت شود. به گزارش ایمنا و به نقل از سایت سازمان ” در سال‌های اخیر با مشکلاتی در حوزه حمل و نقل عمومی مواجه شدیم و با روی کار ... بیشتر بخوانید »

نشست معاونان حمل و نقل و ترافيك كلانشهرها برگزار مي شود

به گزارش ايمنا و به نقل از روابط عمومي معاونت حمل و نقل و ترافيك شهرداري اصفهان، عليرضا صلواتي با بيان اين خبر گفت: به منظور رفع معضلات ترافيكي كلان شهرهاي كشور پنجمين نشست معاونان حمل و نقل و ترافيك و روساي پليس كلان شهرهاي كشور، ، ۱۹ و ۲۰ شهريور ماه سال جاري در هتل آسمان اصفهان برگزار مي ... بیشتر بخوانید »

ناوگان اتوبوسرانی اصفهان به خط قرمز نزدیک می شود

مدیر عامل شرکت اتوبوسرانی شهرداری اصفهان با اشاره به این که همر ناوگان اتوبوسرانی از ۳ به ۸ سال افزیاش یافته است اظهارداشت: با توجه به این که متوسط عمر مفید برای اتوبوس ها در ناوگان حمل ونقل ۱۰ سال تعریف شده است و این ناوگان کم کم به خط قرمز نزدیک می شود. مدیر عامل شرکت اتوبوسرانی شهرداری اصفهان ... بیشتر بخوانید »

برنامه‌ریزی حمل و نقل شهری

برنامه‌ریزی فعالیتی است که توسط انسانها و برای آنها انجام می‌شود. برنامه‌ریزی آینده‌گرا بوده و خوش‌بینانه است. برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای شامل تنظیم الگوهای قضایی در راستای زمان است. آرایش فضاها برنامه‌ریزی نیست: بلکه هدف فرآیند دیگری است که فرایند برنامه‌ریزی نام دارد. برنامه‌ریزی حمل و نقل قسمتی از این فرایند است. طی ۳۰ سال اخیر حجم وسیعی از اطلاعات ... بیشتر بخوانید »

اولين بارانداز و محل تخليه كالا در منطقه ۱۱ احداث مي شود

خبرگزاري ايمنا: معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري اصفهان عنوان كرد: اولين بارانداز و محل تخليه كالا در شهر اصفهان را در منطقه ۱۱ خواهيم داشت. سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ – ۱۵:۲۳ به گزارش ايمنا، عليرضا صلواتي در حاشيه آيين بهره برداري از پروژه هاي منطقه ۱۱ با اعلام اين مطلب اظهار داشت: روند توسعه و رشدي كه ... بیشتر بخوانید »

آسفالت خیابان های ونکوور با پلاستیک بازیافتی

خیابان های ونکوور توسط پلاستیک بازیافت شده ، آسفالت خواهد شد. بر طبق آخرین گزارش بخش زیست پذیری جهانی واحد اطلاعات هفت نامه اکونومیست شهر ونکوور در کانادا مکانی محبوب و مناسب برای زندگی است و مرتبه سوم بهترین شهر دنیا را نیز یدک می کشد. به دلیل داشتن شرایط محیطی غیر ثابت به مقامات رسمی بر این انگیزه شده ... بیشتر بخوانید »

پارک شاتل

پارک شاتل یک وسیله نقلیه هدایت شونده خودکار با ظرفیت پایین است که مسافران را حمل می کند. در این سیستم حمل و نقل نیازی به استفاده از راننده نیست و به جای آن یک کامپیوتر و سیستم ناوبری الکترونیکی وظیفه هدایت را بر عهده دارد. البته حمل کننده ها و وسایل نقلیه در مسیرهای کوتاه قبلاً در کشورهای مختلف ... بیشتر بخوانید »

سايت هاي حمل و نقل و ترافيك جهانی

سايت مفيدي براي تحليل و برنامه ريزي براي عابرين پياده اين سايت يكي از مشاورين خارجي را معرفي كرده كه به صورت تخصصي صرفا در زمينه “تردد بهتر و ايمن تر عابرين پياده در فضاهاي مختلف” كار مي كند. در ارتباط با جريان حركت مردم در كليه مدهاي حمل و نقلي ؛ معابر؛ مراكز خريد ؛ ترمينال ها و ساير ... بیشتر بخوانید »

تاریخچه تراموا

دوشنبه ، 7 ارديبهشت 1388 ، 19:54 تراموا قطار خياباني است كه ريل‌گذاري آن روي سطح خيابان‌هاي شهر انجام شده و معمولاً در محدوده داخل شهرها، كار جابجايي مسافر را انجام مي‌دهند. تراموا در صورت استفاده از تونل‌ها در حقيقت عملكرد مترو را خواهد داشت. پيدايش و تكميل تراموا به سال 1832 ميلادي برمي‌گردد كه اولين بار در نيويورك واگن‌هاي ... بیشتر بخوانید »

تاريخچه حمل و نقل با قطار شهري

در آغاز شهر نشینی، حمل و نقل از طریق پیاده روی صورت میگرفت و برای فواصل دورتر از وسایلی مثل درشکه استفاده می شد. اولین سرویس حمل و نقل عمومی با استفاده از اسب :1662 وسایل نقلیه کابلی:   1837 اولین خط زیرزمینی:   1836 اولین خط راه اهن هوایی:  1868 اتوبوس موتوری:  1920 مقدمه : جابجايي و انتقال دادن انسانها و ... بیشتر بخوانید »

آشنايي با تاريخچه آمبولانس

ریشه واژه آمبولانس، کلمه آمبولار یا آمبولانت است که در زبان لاتین به معنی پیاده راه رفتن می‌باشد. در حقیقت آمبولانس‌های اولیه، بیمارستان‌های متحرکی بودند که به‌هنگام جنگ، به دنبال ستون ارتش حرکت می‌کردند و برای حمل مجروحان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در اواخر قرن هجدهم، فرانسوی‌ها اولین وسایل حمل‌ونقل بیمار را به شکل آمبولانس ساختند و به کمک همین ... بیشتر بخوانید »

سرعت گیرهای هوشمند

یک شرکت تحقیقاتی تکنولوژی موفق به تولید سرعت گیرهای هوشمندی شده است که متناسب با سرعت حرکت اتومبیل تغییر حالت داده و به حالت مسطح تبدیل می شود. سرعت گیرهایی که در اکثر خیابانهای شهر نصب شده اند می توانند نقشی موثر در کاهش خطر تصادفات ناشی از سرعت داشته باشند. با این حال چنین استفاده ای از سرعت گیرها ... بیشتر بخوانید »

سرعت گیرهاي مدرن

ک از روش های کاهش سرعت در معابر ، استفاده از سرعت گیر و سرعت کاه می باشد. البته برای اینکار باید استانداردهای مربوطه حتما رعایت گردد. یکی از جدی ترین ایراداتی که به موانع فیزیکی کاهش سرعت وارد می کنند ، اثر منفی آنها روی سرعت خودروهای آتش نشانی است. در این تصاویر ملاحظه می فرمایید که فکری هم برای ... بیشتر بخوانید »

آشنایی با سامانه اتوبو‌‌س‌های پر سرعت (BRT)

شاید به همین دلیل است که اغلب مردم دنیا ترجیح می‌دهند از همان واژه اتوبوس برای اشاره به اتوبوس‌های سیستم BRT استفاده کنند و تنها این آمریکای شمالی‌ها هستند که از واژه BRT استفاده می‌کنند. سیستم اتوبوس‌‌های پرسرعت نامش را از سیستم “حمل و نقل پرسرعت” وام گرفته است که در آن برای وسایل نقلیه عمومی از خطوط ویژه استفاده ... بیشتر بخوانید »

آشنایی با نخستین قانون راهنمایی و رانندگی در ایران

چیز عجیبی نبود. می‌شد انتظار داشت که در دوران حکومت قزاقان بر کشور هر چیز معمولی تحت تدابیر ویژه در اختیار شهروندان قرار گیرد. هر چند پاره‌ای از این موضوعات را می‌شد به عنوان به نظم درآوردن و قانونمند کردن پذیرفت، اما نمی‌توان انکار کرد که در برخی موارد چنان حساسیت ویژه‌ای برای ابزار و وسایل زندگی از سوی حکومت ... بیشتر بخوانید »

تصاویری از ایستگاه های اتوبوس در سراسر دنیا

  بیشتر بخوانید »

چراغ زرد در چین حذف شد

همیشه چراغ زرد نمایانگر احتیاط در چراغ راهنمایی بوده است. اما این زرد بودن شاید در خیلی مواقع ابزاری برای سو استفاده سودجویان بوده و هست. در کشور خودمان نیز بارها مشاهده شده است افرادی که قوانین را به درستی اجرا نمی کنند در هنگام مشاهده رنگ زرد چراغ راهنمایی به هر شکلی می خواهند چراغ راهنمایی و رانندگی را ... بیشتر بخوانید »