دوشنبه , ۴ بهمن ۱۴۰۰
آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه / زباله های بیمارستانی

بایگانی دسته بندی ها : زباله های بیمارستانی

اشتراک به خبردهی

وظیفه شهرداری تنها مدیریت پسماند های عادی است

سازمان محیط زیست مرجع تشخیص تبدیل پسماند پزشکی به پسماند عادی است /خبرگزاری ایمنا: معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه وظیفه شهرداری تنها مدیریت پسماندهای عادی است، اظهار داشت: شهرداری تنها در صورت تایید سازمان محیط زیست مبنی بر عادی شدن پسماندهای پزشکی اقدام به جمع آوری پسماندها می کند. به گزارش ایمنا، محسن رنجبر در جلسه ... بیشتر بخوانید »

تولیدکنندگان پسماند های پزشکی تا ابتدای آذرماه فرصت دارند قانون مدیریت پسماند را اجرایی کنند

دبیر ستاد توسعه پایدار معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه شهرداری هیچگاه پسماندهای پزشکی را وارد چرخه تولید کمپوست نکرده و نخواهد کرد، اظهار داشت: تولیدکنندگان پسماند پزشکی تا ابتدای آذرماه فرصت دارند قانون مدیریت پسماند را اجرا کنند. به گزارش ایمنا، حمیدرضا میریان با بیان این مطلب گفت: شهرداری ارگانی خدماتی است و مبنای اقدامات مربوط ... بیشتر بخوانید »

زباله‌های بیمارستانی

زباله‌های بیمارستانی زباله‌های بیمارستانی شامل موادی هستند که با توجه به نوع کار و وظیفه در هر بخش بیمارستانی، متفاوت می‌باشند. مثلاً زباله بخش عفونی یا اتاق عمل، با مواد زاید آزمایشگاه یا بخشرادیولوژی، تفاوت محسوسی دارد و طبق یک بررسی، زباله بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها به هفت گروه تقسیم می‌شوند. نمونه زباله های بیمارستانی زباله‌های معمولی بیمارستان عموماً شامل زباله‌های مربوط ... بیشتر بخوانید »

زباله و تولید انرژی (بیوگاز)

بیوگاز یا گازمرداب مخلوطی است قابل اشتعال که در اثر تخمیر موادآلی در یک دامنه دمای معین و PH مشخص درشرایط غیرهوازی توسط میکروب ها به وجود می آید. گاز مرداب از حدود۶۰ الی ۷۰ درصد گاز متان واکسیدهای کربن، هیدروژن سولفید، نیتروژن و هیدروژن تشکیل شده است.این گاز به صورت طبیعی درپساب ها و مرداب ها مشاهده می شود. ... بیشتر بخوانید »

زائدجامد بیمارستانی در ایران :

در کشور ایران ،نظافت شهری از تصویب قانون بلدیه به تاریخ 20 ربیع الثانی 1325 هجری قمری به عهده شهرداری ها گذاشته شد .متعاقباً براساس قانون 1334 شمسی ((مراقبت در امور بهداشت )) بخشی از وظایف شهرداری ها شد .در سال 1375 شمسی وزیر بهداشت ،درمان وآموزش پزشکی کشور درتاریخ 28/7/1376 طی نامه ای درخواست کرد تا به منظور جلوگیری ... بیشتر بخوانید »

بازیافت زباله های بیمارستانی

بازیافت مواد زاید بیمارستانی: میزان تولید زباله در بیمارستانها به وسعت و دامنه فعالیت موسسه درمانی، موقعیت محلی، نوع مرکز درمانی و … دارد. بیمارستان های بزرگتر به جهت وجود بخشهای متنوع، تاسیسات و تجهیزات بیشتر و دانه فعالیت بزرگتر از میزان زباله تولیدی بیشتری برخوردار خواهند بود.اصولاً سرانه تولید زباله در بیمارستان بر حسب کیلوگرم یا لیتر به ازاء ... بیشتر بخوانید »

مدیریت دفع مواد زاید و چگونگی انجام آن

مدیریت مواد زائد جامد عبارتست از جمع آوری و دفع بهداشتی  این مواد و در سه طبقه کلی دسته بندی می شوند : ۱-     مواد زائد جامد شهری ۲-     مواد زائد جامد صنعتی ۳-     مواد زائد جامد خطر ناک مدیریت مواد زائد جامد عبارتست از جمع آوری و دفع بهداشتی  این مواد و در سه طبقه کلی دسته بندی می ... بیشتر بخوانید »

پسماند یا زباله چیست؟

پسماند یا زباله به مواد جامد، مایع و گاز( غیر از فاضلاب) گفته می شود که بطور مستقیم یا غیر مستقیم حاصل فعالیت انسان بوده و از نظر تولید کنــنده زاید تلقی می گردد. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  زباله به مجموعه مواد ناشی از فعالیت‌های انسان و حیوان که معمولاً جامد بوده و به صورت ناخواسته ... بیشتر بخوانید »

« آشنایی با فاضلاب بیمارستانی و سیستم های تصفیه»

« آشنایی با فاضلاب بیمارستانی و سیستم های تصفیه»   تهیه و ترجمه : ملک قرائیان مرشد     خطرات زیست محیطی فاضلاب بیمارستانی:   یکی از خطرات زیست محیطی عمده که توسط فاضلاب بیمارستانی ایجاد می شود ورود و تخلیه در همان شبکه جمع آوری فاضلاب شهری و بدون هیچ گونه تصفیه مقدماتی می باشد. در بیمارستان گستره متنوعی ... بیشتر بخوانید »

راهنماي کشوري مدیریت فاضلاب بیمارستانی

فاضلاب ناشی از بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی به طور کلی از نظر کیفی تقریباً مشابه فاضلاب شهري هستند اما ممکن است داراي مواد و ترکیبات بالقوه سمی و عفونی نیز باشند که سلامت محیط، کارکنان شاغل در بخش بهداشت و درمان و کل جامعه را به خطر بیندازد. در کشورهاي توسعه یافته و برخی کشورهاي در حال توسعه به ... بیشتر بخوانید »

ضوابط جمع اوری ودفع زباله های بیمارستانی

از سال 1375 که موضوع بحث برانگیز زباله و پسماندهای بیمارستانی در کشور مطرح شد تا تدوین قوانین و دستورالعملهای  اجرایی آن نزدیک به 14 سال گذشته است ولی هنوز متاسفانه شاهد هستیم که در اجرای قوانین و دستور العملهای اجرایی با مشکلاتی مواجه هستیم با توجه به اهمیت موضوع نگاهی اجمالی بر این دستور العمل داشته جا دارد که ... بیشتر بخوانید »