دوشنبه , ۴ بهمن ۱۴۰۰
آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه / فضای سبز شهری

بایگانی دسته بندی ها : فضای سبز شهری

اشتراک به خبردهی

بررسی تأثیر فضای سبز شهری بر ارتقای کیفیت زندگی شهری

رشد سریع شهرنشینی و به دنبال آن افزایش مشکلات زیست محیطی اهمیت مفاهیمی چون کیفیت زندگی، برای مطلوبتر نمودن محیطهای مصنوع را نمایان نموده است. در این میان، فضاهای سبز شهری دارای ویژگیهایی است که آنها را به فضاهای مناسبی برای ارتقای کیفیت زندگی انسان تبدیل می­کند. مکانهایی مانند پارکها، درختان و آبها در شهر، خدمات زیست­محیطی، اجتماعی و فیزیولوژیکی ... بیشتر بخوانید »

فراخوان نوزدهمین جشنواره گل و گیاه و ماهی های زینتی اعلام شد

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان از انتشار فراخوان نوزدهمین جشنواره گل و گیاه و ماهی های زینتی اصفهان خبر داد. به گزارش ایمنا، سید اصغر سقاییان نژاد با اعلام این خبر گفت: سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان سالانه سه بار جشنواره در مباحث گل و ... بیشتر بخوانید »

ایده هایی برای زمین بازی کودکان (

بیشتر بخوانید »

پارک چهل تکه

پارک چهل تکه این پارک در یک مجتمع اداری وسیع در پراگ پایتخت جمهوری چک واقع شده است. گروه معماری Cigler Marani که این مجتمع اداری را طراحی کرده، محوطه بیرونی جذاب و زیبایی را برای استراحت و آرامش کارکنان این مجتمع در وقت آزاد فراهم آورده که شامل تپه های پوشیده از چمن، تخته های شطرنج و نیمکت هایی ... بیشتر بخوانید »

پارک پینوکیو

معرفی پارک پینوکیو     با این عبارات داستان پینوکیو آغاز می شود، عباراتی که کلیشه ادبیات کودکان را به هم می ریزد. داستانی ایتالیایی نوشته کارلو لورنزینی در قرن نوزدهم است. کارلو لورنزینی (Carlo Lorenzini) که بعدها نام colloid را که در حقیقت زادگاه مادرش بود، به عنوان اسم مستعار خود انتخاب کرد، نویسنده فلورانسی است که خودش در کودکی ... بیشتر بخوانید »

باغ شگفت انگیز گلها در دبی

این باغ رنگارنگ بسیار بزرگ که در اقلیم بیابانی دبی واقع شده حدود۴۵ میلیون گل با الگوها و اشکال مختلف را در خود جای داده است. مؤسسین این باغ امیدوارند که این باغ بتواند در کلانشهری که بازدید کنندگان خود را با معماری پرجلوه، جزایر دست ساز و بلندترین ساختمان های جهان خیره می کند، برجسته بماند و نظر همگان ... بیشتر بخوانید »

بام سبز زیبای شهر Sanya

(بازار بزرگ زیبا همراه با یک بام سبز و پارک باشکوه در چین که توسط گروه معماران NL طراحی شده است.) اکثر بازارهای بزرگ در حقیقت جعبه هایی غول پیکرو بدون پنجره هستند که هیچ نور و هوایی دریافت نمی کنند و هدف از آنها فقط کسب سود از فروش است. گروه معمارانNL  همراه با یک شرکت خانه سازی موظف ... بیشتر بخوانید »

باغ اکتشافات کیهانی(The Garden of Cosmic Speculation)

طراح : Charles Jencks موقعیت : جنوب غربی اسکاتلند این باغ که ۱۲ هکتار مساحت دارد در محوطه خانه شخصی Charles Jencks در جنوب غربی اسکاتلند قرار دارد. این باغ خصوصی به دلیل طراحی های خاص و متمایزش توسط صاحب خانه که یکی از طراحان منظر مشهور می باشد در سال ۱۹۸۹ طراحی و ساخته شده و یکی از مهمترین ... بیشتر بخوانید »

باغ کوکنهوف (Keukenhof garden)

مکانی که باغ کوکنهوف هم اکنون در آن قرار دارد در قرن ۱۵ میلادی یک منطقه شکارگاهی بود، همچنین گیاهان علفی مورد نیاز برای آشپزخانه قلعه ۱Jacoba Van beieren از این مکان جمع آوری می شد و به همین دلیل این باغ کوکنهوف نامیده شده است چراکه کوکنهوف در زبان هلندی به معنای حیاط آشپزخانه (Kitchen Court) می باشد. در ... بیشتر بخوانید »

اولین موزه درخت در جهان (The World’s First Tree Museum)

طراح : Enzo Enea موقعیت : زوریخ – سوئیس در چهاردهم ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی “موزه درخت” در ۷۵۰۰۰ مترمربع از زمین های نزدیک دریاچه شهر زوریخ در سوئیس رسما افتتاح گردید. این موزه بیضی شکل که در فضای باز قرار دارد از اتاق هایی تشکیل شده که هر کدام دارای فضا و خصوصیات خاص خود است . ایده اولیه ... بیشتر بخوانید »

پارک های شهری بازیافتی

پارکهای شهری بازیافتی ۶ پارک شهری حیرت آور که از ساختارهای شهری بازسازی شده ساخته شده است. طی سالهای گذشته شاهد ایده ها و تفکرات خلاق و جالبی بوده ایم که خرابه های شهری را به پارک ها و مناظر تماشایی و دیدنی تبدیل نموده است تا شهرها را برای ما تبدیل به فضایی زیبا و جذاب کنند .در زیر ... بیشتر بخوانید »

باغ سبزیجات کوچک و زیبا

معرفی یک باغ سبزیجات کوچک برای خانه یکی از ایده های جالب در حوزه درختکاری و باغبانی شهری طرح Modular Kiga مؤسسه Hurbz Vegetable Spirit است. این وسیله که در زمینه ایجاد باغ سبزیجات در خانه طراحی شده است، چهار ظرف در سایزهای مختلف دارد که می تواند به دو روش در کنار هم تنظیم شود ؛ هم به صورت ... بیشتر بخوانید »

مديرعامل سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري اصفهان: بهترين مديريت آب در دنيا استفاده از آبياري تحت فشار و كلكتور است

مديرعامل سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري اصفهان با اشاره به روش هاي توزيع آب گفت: بهترين مديريت آب در دنيا استفاده از آبياري تحت فشار و كلكتور است. فضاي سبز از اهميت بسيار بالايي در هر شهري برخوردار است تا جايي كه اگر فضاي سبز نباشد انسان نفسش مي گيرد و به گونه اي انسان با وجود فضاهاي سبز ... بیشتر بخوانید »

قانون حفظ و گسترس فضای سبزشهری

ماده 1- به منظور حفظ و گسترش فضاي سبز و جلوگيري از قطع بي رويه درختان ، قطع هر نوع درخت در معابر ، ميادين ، بزرگراه ها و پاركها ، باغات و محل هايي كه به صورت باغ شناخته شوند در محدوده قانوني و حريم شهرها بدون اجازه شهرداري ممنوع است. ضوابط مربوط به چگونگي اجراي اين ماده پس ... بیشتر بخوانید »

استفاده از هایدروسیدینگ در احداث چمن

هایدروسیدینگ روش نوینی در کاشت چمن و گیاهان مرتعی محسوب میگردد که طی چند دهه اخیر با توجه به آگاهی کارشناسان نسبت به ارزش ها و برتری این روش نسبت به سایر روش های موجود رفته رفته در کشورهای توسعه یافته جایگزین روشهای معمول میگردد. اساس این روش بر اسپری مخلوطی از بذر ، مالچ ، هیدروژل ها ، کودهای ... بیشتر بخوانید »

اولین جنگل عمودی در میلان

ن جنگل عمودی در حال ساخت در میلان ایتالیا است که توسط استفانو بویری طراحی شده است. این یک راه حل کارآمد برای مقابله با گازهای گلخانه ای و افزایش کیفیت هوا می باشد. همچینین پاسخی برای ناپدید شدن طبیعت از زندگی مردم است. با الهام از برج سنتی ایتالیایی ، این دو برج پوشیده شده در گیاهان ساخته شده ... بیشتر بخوانید »

طراحی فضای سبز در محیط های مسکونی

تحولات انقلاب صنعتی در جهان باعث گردید که شهرها از نظر فضای سبز خارج از الگوی ارگانیک قبلی که پاسخگوی نیازهای اکولوژیک بود، تکوین یابد. در تعریف کنونی فضای سبز شامل آن بخش از مناطقی می شود که دارای گیاهان و یا هر گونه سبزینگی اعم از درختان، گلها و چمن ها را در بر داشته باشد. تاثیرات گیاهان در ... بیشتر بخوانید »

آشنایئ با قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها

ماده 1- به منظور حفظ و گسترش فضا سبز و جلوگ ر از قطع ب رو ه درختان ، قطع هر نوع درخت در معابر ، م اد ن ، بزرگراه ها و پاركها ، باغات و محل ها كه به صورت باغ شناخته شوند در محدوده قانون و حر م شهرها بدون اجازه شهردار ممنوع است. ضوابط مربوط به ... بیشتر بخوانید »